Přímo na místě zemřel 75letý muž, pro dalšího těžce zraněného 79letého muže přiletěl vrtulník a transportoval ho do královéhradecké fakultní nemocnice. Po měsíci tento muž rovněž zemřel. Zbylé dvě osoby (muž a žena, oba 73 let) byly při nehodě zraněny „lehce“.

Nehoda je stále v šetření policie, není tedy dosud jasné, proč se stala a kdo za ni nese odpovědnost. Sanitku, která patří Dopravní zdravotní službě Náchod, s.r.o., řídil 68letý řidič.

„Byl to zkušený řidič s jedenačtyřiceti lety praxe,“ řekl nám včera Jiří Přibyl, jednatel firmy. Jak dodal, řidiči zbývaly pouhé dva měsíce do důchodu. Po této nehodě však skončil okamžitě. „To, co se stalo, je hrozné neštěstí. Jak pro nás jako firmu, tak především pro samotného řidiče,“ uvedl Jiří Přibyl, podle kterého se jednalo o velice kvalitního a vitálního řidiče, který najezdil za celý svůj život miliony kilometrů bez nehody. „Je smutné, že svou kariéru zakončil takhle tragicky,“ dodal Přibyl.
Smrtelná nehoda měla ve firmě, v níž řidič pracoval, za následek přísná opatření. „Řidiči byli proškoleni. Rovněž se rozhodlo o tom, že jakékoliv nedodržení bezpečnostních předpisů se bude tvrdě trestat. Tím nechci říct, že řidič při této nehodě nedodržel nějaký bezpečnostní předpis, nehoda stále ještě nebyla vyšetřena,“ uvedl Přibyl. Jak dodal, všechna přijatá nová opatření jsou u nich vyvěšena na nástěnce.

Kdo se může stát řidičem sanitky? V podstatě každý, kdo vlastní řidičský průkaz skupiny B. „Bohužel dnes už není vůbec potřeba mít profesní průkaz či praxi. Stát ta kritéria pořád zlehčuje, místo aby přitvrdil,“ povzdechl si Jiří Přibyl. Dodal, že v jejich firmě dřív než pustí řidiče sanitky samostatně jezdit, musí si získat určitou praxi. Tato praxe se získává tak, že po dobu zhruba dvou let jezdí řidič pod dohledem a pouze v Náchodě – takzvanou kyvadlovou dopravu mezi horní a dolní nemocnicí. „Teprve poté může řidič jezdit i jinam,“ vysvětlil Přibyl.

Dopravní zdravotní služba Náchod je největší dopravou svého druhu ve Východních Čechách. Zajišťuje přepravu pacientů. „Máme uzavřené smlouvy s pojišťovnami, nikoliv přímo s nemocnicí,“ vysvětlil Jiří Přibyl s tím, žen nemocnice vypisuje pacientům pouze žádanky.

Náchodská nemocnice, které tato firma zajišťuje dopravu pacientů, o smrtelné předprázdninové nehodě ví. „Samozřejmě se o této nehodě mluvilo, avšak zatím se nechystáme nic měnit,“ uvedl Lukáš Holub, tiskový mluvčí nemocnice.

Podle Antonína Housy, primáře ARO (anesteziologicko-resuscitačního oddělení), se jedná o dopravní službu velice kvalitní. „Dopravní nehoda, o které mluvíte, je stále ještě ve fázi vyšetřování. Musí se tedy respektovat nevina řidiče, proto zatím ani nemůžeme dělat nějaká opatření, i kdybychom chtěli,“ uvedl primář Housa s tím, že teprve poté, až bude nehoda vyšetřená, si bude moci nemocnice vůči Zdravotní dopravní službě Náchod diktovat podmínky typu: „chceme, aby sanity neřídili důchodci, aby byli řidiči pouze zdraví lidé…“ a podobně.

Vyšetřování tragické nehody dopravní sanity u Červeného Kostelce dosud nebylo uzavřeno

„Policie vyšetřování nehody dosud neuzavřela,“ odpověděla nám tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová na otázku, jak dopadlo šetření čtvrt roku staré nehody u Červeného Kostelce. „Při nehodě jeden člověk zemřel na místě, jedna osoba byla zraněna těžce a tři osoby, včetně řidiče, byly zraněny lehce,“ připomněla následky červnové nehody. „Při vyšetřování okolností a příčin nehody se policie kromě jiného zaměřila i na otázku bezpečnostních pásů, v tomto ohledu nebyl zatím učiněn žádný závěr,“ uvedla Eva Prachařová.

„Přibrali jsme rovněž znalce ohledně případné technické závady, tu znalec vyloučil. Byl vyslechnut dopravce, od něj byly vyžádány veškeré materiály, týkající se provozu vozidla,“ dodala policejní tisková mluvčí.

V současném stádiu vyšetřování policie sdělila řidiči sanitky obvinění z trestného činu ublížení na zdraví, par. 224 odst. 1, 2, vyšetřování zatím stále pokračuje a případ nebyl dosud uzavřen.

Připomeňme si, jaké následky nehoda měla. Přímo na místě zemřel jeden z převážených pacientů, pan K. Další, pan M., byl zraněn těžce a na následky nehody po měsíci zemřel. Oba dva muži seděli na sedačce, která je na snímku na str. 5, kde se okolnostmi nehody dále zabýváme. Další z cetujících pan F. seděl na sedačce u stěny za řidičem. Ten byl zraněn lehce i když jeho podlitiny na celé půlce těla nevypadaly taky dobře a bolesti má podle našich informací dodnes.

Paní V., která seděla vedle řidiče, byla ošetřena a odvezena do Pečovatelského domu v Červeném Kostelci kde bydlí – tím bylo její zranění kvalifikováno jak o lehké, ale přes velké bolesti byla večer převezena do nemocnice, kde zjistili otok na mozku a utrženou slezinu, kterou ji museli nakonec odebrat a dva měsíce strávila na JIP. Dnes již je doma, ale moc dobře se necítí.