Muže zastavili ve chvíli, kdy jeho záznamové zařízení vykazovalo dobu odpočinku. Tachograf byl speciálně upraven pomocí spínačů. Policisté tvrdí, že se s takto precizní úpravou setkali vůbec poprvé. "Řidiči hrozí vysoká sankce," řekl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Pětapadesátiletého řidiče nákladního auta z Rokytnice nad Jizerou zastavila hlídka v Bušíně na Šumpersku. V době kdy byl zastaven, jeho záznamové zařízení už 30 minut vykazovalo dobu odpočinku. Policisté měli nejprve podezření, že řidič má na tachografu u snímače impulzů přiložen magnet, což se však nepotvrdilo. „Řidič jim odvětil, že neví, proč tachograf nefunguje, že asi bude poškozený. Policisté se rozhodli pro kontrolu zařízení a kabeláže od snímače impulzů," uvedl mluvčí. Po demontáži palubní desky zjistili zásah do originální kabeláže, ze které vedla odbočka ke spínačům, které nebyly součástí výbavy vozidla.

Podle policistů si mohl řidič díky důmyslnému zapojení kdykoli zajistit bezpečností přestávku přesto, že byl v pohybu. „Muž uvedl, že zařízení má ve voze již tři roky a nikdo na to nepřišel. I když o hlídce věděl od kolegů, přesto nechal tachograf vypnutý, jelikož počítal s tím, že zásah do zařízení nebude odhalen," doplnil mluvčí. Řidiči za prokázaný podvod a porušení předpisů hrozí sankce až 10 000 korun a zákaz řízení až na dobu jednoho roku. Dopravci hrozí sankce za správní delikt do půl milionu korun.