Podle obžaloby se Pešta trestného činu dopustil dne 20. prosince loňského roku po 16. hodině v jednom z pardubických domů. „Na chodbě u dveří bytu pod vlivem alkoholu v žárlivém afektu a v úmyslu usmrtit zaútočil na poškozeného muže. Uzavíracím nožem s délkou čepele 6,5 centimetru jej opakovaně bodl do krku, hrudníku a břicha,“ uvedla státní zástupkyně.

Obžalovaný napadenému muži způsobil bodnořezné poranění krční žíly se ztrátou asi dvou litrů krve, dále poranění hrudníku s poškozením levé plíce , břicha a pravé horní končetiny. „V důsledku těchto zranění byl poškozený bezprostředně ohrožen na životě. K jeho smrti nedošlo jen díky rychlému speciálnímu zákroku na chirurgickém oddělení pardubické krajské nemocnice,“ dodala Lenka Faltusová.

„Přiznávám se, že jsem poškozenému způsobil těžké zranění, a jsem připraven nést následky. Avšak nepřiznávám, že jsem ho chtěl úmyslně usmrtit a být tak vrah, to v žádném případě,“ reagoval včera u soudu na obžalobu Ladislav Pešta.

Dále uvedl, že když přišel do bytu za svou přítelkyní, s níž má jedno dítě, otevřel dveře její bývalý druh. Došlo nejdříve ke slovnímu konfliktu, poté k vzájemnému fyzickému napadení. „Dal mi dvě rány do obličeje, já se pak uhodil do hlavy o zeď a upadl jsem na zem. Prali jsme se, nevím, jak to trvalo dlouho. Potom zařval, že jsem ho bodnul. Dodnes nevím, jak se to stalo. Přestal jsem a nechal ho odejít,“ popsal událost obžalovaný Pešta.

Nůž, kterým poškozeného pobodal, nosil stále u sebe a údajně ho používal při svačině v zaměstnání. Ladislav Pešta pak sám přivolal záchrannou službu i policii. „Byl jsem hodně opilý,“ dodal obžalovaný. Přiznal, že inkriminovaný den u bratra vypil tři čtvrtě lahve rumu a několik piv.

„Zpětným přepočtem byla stanovena hladina alkoholu v krvi obžalovaného v rozmezí 0,91 až 1,21 promile, což lze označit jako lehkou opilost. Jeho rozpoznávací schopnosti však byly plně zachované, ovládací jen nepodstatně sníženy,“ uvedla včera soudní znalkyně.

„Chtěl bych to stáhnout a celé ukončit, jestli se to dá,“ vypověděl včera poškozený. Předseda senátu však muže upozornil, že vzhledem ke kvalifikaci žalovaného skutku se trestní řízení ukončit nedá. „Šlo mi jen o děti,“ pokračoval proto napadený muž. Ten totiž s ženou, která je nyní přítelkyní obžalovaného, má dva syny. „Vůbec si na nic nepamatuji,“ dodal poškozený. V přípravném řízení na policii připustil, že na obžalovaného Peštu zaútočil jako první. „Věděl jsem, že si rozbijeme hubu, ale tohle jsem vůbec nečekal,“ řekl na policii.