Konečně verdikt

O pozemky, lesy a nemovitosti včetně zámku Hrubý Rohozec, jejichž hodnotu odborníci odhadli na tři miliardy korun, se rodina soudila dlouhých sedmadvacet let. Kastelán zámku Jiří Holub přijal včerejší verdikt soudu s úlevou: „Sedmadvacet let bylo dlouhých i pro zámek samotný, protože stát logicky, v očekávání tohoto rozhodnutí, nechtěl investovat do větších oprav. V podstatě se celé ty roky řešily jenom havarijní situace. A přichází čas, kdy už nelze odkládat zpevnění a zabezpečení praskající skály pod zámkem.“

HRUBÝ ROHOZEC je státní zámek a také národní kulturní památka. Leží ve stejnojmenné městské části na severozápadním okraji města Turnova. Zámek je zpřístupněný veřejnosti. Jeho správu dosud vykonává Národní památkový ústav.

Pro veřejnost

Zámek Hrubý Rohozec je přístupný veřejnosti a Jiří Holub předpokládá, že to tak zůstane i ve vlastnictví rodiny Walderodů. „Několikrát jsem v posledních letech tady na zámku mluvil s paní Johannou Kammerlanderovou, vdovou po Karlovi des Fours Walderode. Vždy zdůrazňovala, že v tom dlouhém soudním sporu jí šlo především o očištění jména jejího manžela, který byl v jeho průběhu mimo jiné falešně obviňován z kolaborace s nacisty,“ dodává kastelán zámku Hrubý Rohozec Jiří Holub.

V obci Nemyčeves na Jičínsku se v pondělí navečer střílelo. Střelec při útěku obrátil zbraň proti zasahujícím policistům, kteří ho postřelili. Jinak nebyl nikdo zraněn, muž střílel na svém dvorku.
Po střelbě v Nemyčevsi zůstal těžce zraněný střelec