Je to trochu jako ze slavné pohádky, z Pyšné princezny. Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil. Podobná slova jako roztomilý a trochu popletený pan král využívá při své obhajobě advokát David Burjánek 
z Turnova, který je obžalován ze zpronevěry.

„Mám za to, že jsem nikomu škodu nezpůsobil. Přiznávám, že jsem porušil povinnosti advokáta, spočívající v tom, že na účet se nemá sahat. Ale byl jsem přesvědčen, že ke škodě nemůže dojít, že budu schopen odčerpané prostředky vrátit," pronesl Burjánek, kterého již Advokátní komora za souzené chování v kárném řízení potrestala napomenutím a pozastavila mu činnost.

Problémem, proč právník stanul před Krajským soudem v Hradci Králové, je fakt, že manipuloval s penězi, které si k němu jako 
k advokátovi dali klienti do úschovy při svých obchodech. To je totiž nepřípustná akce proti pravidlům.

PENÍZE POUŽIL PRO ZNÁMÉHO I NA VYBAVENÍ

„Po celou dobu jsem byl přesvědčen, že porušuju pravidla advokáta, ale ne, že se dopouštím něčeho více," řekl obžalovaný.

Sedmačtyřicetiletý Burjánek měl chybovat ve dvou případech. Při prvním šlo o obchod, jež se týkal převodu padesátiprocentního podílu ve společnosti Vodní Elektrárna Emil Votrubec.

Burjánek převzal do úschovy více než patnáct milionů korun. Jeho pochybení se mělo jednat třetiny této částky. Část z toho použil na vybavení vlastní domácnosti, další peníze na pomoc známému, který se ocitl v exekučním ohrožení. Kvůli těmto záležitostem vyplatil klientům finance se zpožděním. Nejprve jim dal jen 1,5 milionu a směnku na 3 miliony, zbytek až po urgencích. To se stalo v rozmezí dvanácti měsíců – od února 2013 do února následujícího roku.

Druhý případ se táhl rokem 2014. Burjánek vzal do úschovy 1,7 milionu 
za prodej nemovitosti v Rovensku pod Troskami, které měly být vyplaceny 
v dubnu. Vydal je ale až v lednu 2015.

„Na peníze klientů jsem sáhl, protože mi v tu dobu chyběla hotovost. Ale věděl jsem, že je mám jak splatit. Prodával jsem v té době dům, manželka mohla vybrat termínované životní pojištění a měl jsem i příslib od známého, že mi může krátkodobě půjčit až pět milionů korun," prohlásil před soudem.

„Nikdy jsem si nemyslel, že bych si ty peníze nechal, nevrátil je nebo je chtěl užívat v době, kdy měly být vyplaceny," tvrdil. Hlavní líčení bude pokračovat i dnes.