Buď je navštěvují u nich v bytech a pod různými záminkami, například vrácení přeplatku za elektřinu, je mnohdy připraví o celoživotní úspory. Velice oblíbená je i historka o „ztraceném" vnukovi. Senioři se však stávají snadným terčem i v nákupních centrech či na ulicích, kde si je vyhlédnou kapsáři.

Siréna, která upozorní spoluobčany

Právě proti možnému nebezpečí nejen na ulici mají být v budoucnu senioři v Královéhradeckém kraji vybaveni účinnou zbraní – kapesním alarmem. „Jedná se o přívěsek s karabinkou, uvnitř vybavený osobním alarmem. Tento lehký plastový předmět se vejde pohodlně do ruky. Lidé ho mohou nosit v kapse, v kabelce, na krku nebo jen tak připevněný na oděvu či tašce," řekla krajská policejní mluvčí Lenka Burýšková s tím, že alarm, na který přispěl i hradecký magistrát, se aktivuje jednoduchým vytržením poutka, přičemž pronikavý zvuk sirény vyvolá v místě použití pozornost ostatních lidí.

„Siréna může být velkým pomocníkem zejména při přivolání pomoci, a to nejen při ohrožení, krádeži nebo napadení, ale i při úrazu či zdravotní indispozici," uvedla mluvčí Burýšková. Dodala, že přívěsek budou senioři dostávat zdarma na přednáškách s názvem Bezpečí seniorů ve městě. „I kdyby tato pomůcka pomohla ochránit jediného člověka, splní tato aktivita svůj účel," uvedla Burýšková.

Podobného „pomocníka" využívají přibližně rok senioři v Pardubicích. „Případní zájemci z řad seniorů se mohou na osobní alarm zeptat na kterékoliv služebně městské policie," řekla Deníku Jana Mannlová z oddělení prevence kriminality a dopravní výchovy Městské policie Pardubice.