Devět trestných činů vraždy, z toho čtyřikrát ukončené ve stádiu pokusu a jedna příprava nájemné vraždy. Kriminalisté v Královéhradeckém kraji měli letos plné ruce práce. 

K většině mordům a pokusům o ně dochází v rámci rodiny. Královéhradecký kraj není výjimkou.

Zatímco v uplynulých devíti letech řešili ročně v průměru pět trestných činů klasifikovaných jako vražda nebo pokus o ni, letos jejich nárůst trhá statistiky. A nejen na východě Čech, prudký nárůst vražd zaznamenávají policisté na většině území Česka. V prvních deseti měsících roku 2022 došlo v ČR ke 136 vraždám.

„Nárůst skutečně registrujeme. Vraždy je ale potřeba posuzovat případ od případu,“ řekl začátkem listopadu ČTK mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek s tím, že většinou k vraždám dochází mezi známými.

Na Hradecku se letos stalo méně vražd než v loňském roce. Jediný případ násilné smrti se stal na začátku dubna. Dva muži ukrajinské národnosti se pohádali o to, čí děti odveze jeden z nich z Ruskem napadené Ukrajiny jako první. Potyčka skončila rvačkou a jeden z mužů svého krajana ve vzteku ubodal. Případem se nyní zabývá Krajský soud, pachateli hrozí 18 let za mřížemi.

Z vraždy krajana je obžalovaný 41letý Ukrajinec u Krajského soudu v Hradci Králové.
Rvačka a šest bodnutí. Hádka o odvoz dětí z Ukrajiny skončila vraždou

Nejvíce mordů a pokusů o ně letos připadá na Náchodsko. Už na začátku února zachytili policisté první vraždu ukončenou ve stádiu příprav ve Vernéřovicích na Broumovsku. Osmapadesátiletý muž si podle policie najal známého recidivistu, který pro něj měl za peníze zavraždit třiatřicetiletého muže, se kterým měl zadavatel dlouhodobé neshody. K obvinění z příprav nájemné vraždy se přidalo neoprávněné držení zbraní, a muži tak hrozí 15 až 20 let, nebo i výjimečný trest.

Na konci března pak řešili policisté pokus o vraždu, ve který vyvrcholila hádka mezi partnery v Náchodě. Žena se při ní pokusila pobodat svého partnera šroubovákem. Koncem srpna se podobný případ odehrál ve Dvoře Králové, kde muž napadl svou partnerku přímo na nábřeží a pobodal ji nožem. Ten vzápětí obrátil proti sobě. Útočník na místě zemřel, žena skončila ve velmi vážném stavu v nemocnici. Podle tehdejších zjištění měly být hádky mezi partnery a rodiči šestiletého dítěte na denním pořádku, k pokusu o vraždu ženy mělo podle sousedů dojít v rámci hádky o nevěře.

Ilustrační foto
Partnerská roztržka na Náchodsku proměnila šroubovák v téměř smrtící zbraň

Začátkem listopadu poslal krajský soud na 15 let do vězení muže, který nožem napadl svou ženu a syna ve Vršcích. Dvaadvacetiletý mladík nejspíš zachránil matce život, když se vrhnul mezi ni a běsnícího otce.

Ilustrační foto
Podříznu tě jak podsvinče. Za pokus o vraždu si muž z Vršců odsedí 15 let

Mnohem tragičtější dohru měly dva případy ze stejného týdne. V Betlémě, části obce Javornice na Rychnovsku, byla 12. června v rodinném domě nalezena tři mrtvá těla. Podle vyšetřování měl otec, voják z povolání, legálně drženou zbraní zavraždit svou ženu a čtyřleté dítě. Zbraň potom obrátil proti sobě.

Javornická část Betlém.
Javornici zasáhla smrt mladé rodiny. Je to nepochopitelné, tvrdí místní

Jen o pár dní později, 17. června, zavraždil psychicky nemocný mladík oba své rodiče ve Lhotě pod Hořičkami. Za pouhých pět dní tak v kraji zemřeli násilnou smrtí čtyři lidé. V souvislosti s vraždou na Náchodsku spekulovali místní o tom, zda nebyl už v minulosti agresivní a zjevně labilní mladík propuštěn z léčebny v Havlíčkově Brodě předčasně.

Dům, ve kterém v pátek večer došlo k dvojnásobné vraždě rodičů.
Brutální vražda rodičů. Pachatel měl prý psychické potíže a byl postrachem obce

Většinu letošních případů vraždy se kriminalistům podařilo objasnit, některé ale na rozluštění stále čekají.

V oficiálních statistikách policistů se objevil i nesoulad. Čísla získaná z Mapy kriminality informují o devíti letošních vraždách v Královéhradeckém kraji. Tu devátou, která se měla stát 12. srpna v Rychnově nad Kněžnou, ale podle Prachařové v evidenci nemají. Redakci Deníku se zatím nepodařilo zjistit, jestli jde o chybu ve statistice, nebo o jiný problém.

Případ zoufalé ženy, která se krátce po poledni 30. srpna vrhla s nezletilým dítětem pod osobní vlak nedaleko Mladějova, na objasnění stále čeká. O záměru se mezi místními i policisty mluvilo od začátku, avšak ženu, která skončila v kritickém stavu v nemocnici, nebylo dlouho možné vyslechnout. Dítě bylo v okamžiku transportu do pražského Motola mimo ohrožení života. „V tomto případě jsme zahájili úkony trestního řízení a případ prověřujeme pro podezření z pokusu vraždy na nezletilci, byly vyžádány odborné posudky i z oboru psychiatrie a prověřování stále probíhá,“ okomentovala případ mluvčí policistů Eva Prachařová.

Srážka vlaku se ženou s dítětem u Sobotky
Žena s dítětem nejspíš pod vlak skočila. Policie šetří spáchání trestného činu

V srpnu pak na Benešově nábřeží ve Dvoře Králové nad Labem muž několika ranami pobodal ženu. Útočník nakonec zemřel, když se zabil sám, nůž otočil proti sobě.

Ilustrační foto.
Byl to pokus o vraždu, oznámili policisté. Případ odloží, útočník se zabil

Královéhradečtí policisté nehledají v rapidním nárůstu počtu vražd dlouhodobý trend. „Nevyvozujeme z toho žádné závěry,“ uvedla Prachařová. Stejně jako policejní prezidium i zde zohledňují fakt, že k většině vražd dochází mezi rodinnými příslušníky a rozhádanými partnery. Otázkou, proč se v Česku v prvních třech čtvrtinách letošního roku stalo nejvíc vražd od roku 2015, se budou dále zabývat kriminologové a badatelé.