Hradecký soud v pátek znásilněnou ženu vyslechl bez účasti veřejnosti a včera vynesl nový verdikt, který se proti minulému rozsudku vůbec nezměnil: šest let ve vězení s ostrahou. Rozhodnutí krajského soudu není pravomocné, neboť obžalovaný i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
Podle obžaloby dnes sedmatřicetiletý Robert Hamáček 29. března roku 2008 pozval svou o dva roky starší přítelkyni do svého bytu, kde na ní měl v noci proti její vůli dvakrát vykonat soulož. „Poškozená obviněného upozornila, že z důvodů gynekologických problémů s ní nemůže mít pohlavní styk,“ uvedla státní zástupkyně Hana Flídrová.

V obžalobě také stojí, že Hamáček kolem půlnoci nabídl poškozené práci prostitutky v Německu, což ona odmítla. Poté ji měl začít vulgárně nadávat a vyhrožovat zabitím, když přitom ženu uhodil. Pak ji měl donutit – nejdříve v obývacím pokoji na koberci a poté v ložnici na posteli – k souloži, a měl ji také opětovně zbít. Fyzické násilí mělo pokračovat, když poškozená vyšla na chodbu. „Seděla na zemi a brečela. Obviněný ji zde kopal po celém těle, poté poškozené vrátil mobilní telefon a oblečení a odemkl byt, čímž jí umožnil odejít,“ uvedla při loňském hlavním líčení Hana Flídrová.

Posttraumatická porucha přetrvává

Zneužitá žena násilným jednáním obžalovaného utrpěla mnohočetné hematomy a oděrky na celém těle. A nejen to: u napadené došlo k rozvoji posttraumatické stresové poruchy, která dosud negativně ovlivňuje její život. „Prognóza dalšího vývoje poruchy je nejistá,“ tvrdila u soudu státní zástupkyně. Robert Hamáček obvinění ze znásilnění odmítl. „Známe se spolu asi tři až čtyři roky. Scházeli jsme se nepravidelně hlavně kvůli sexu,“ vypověděl při prvním líčení u soudu. Tvrdil, že osudný den věděl, že jeho přítelkyně má menstruaci. Připustil, že osudný večer došlo jen k jediné nevynucené souloži v ložnici, i to, že poškozenou několikrát uhodil pouze otevřenou dlaní. „Dala mi facku, já jí to vrátil.“ Hamáček také odmítl obvinění, že svou přítelkyni měl kopat, i to, že poškozené měl nabízet práci prostitutky v Německu. „To si vymyslela.“

Hamáček při loňském hlavním líčení i včera v obnoveném jednání obvinil policisty, že nezajistili na místě biologické stopy na koberci, kde mělo dojít k pohlavnímu styku. „To však neučinili. Kdyby ty důkazy zajistili hned, tak by tvrzení poškozené o znásilnění byla lichá,“ tvrdil Hamáček.
Obžalovaný i jeho obhájce nesouhlasili se závěry znalců, zejména psychologa, a požádali krajský soud, aby byly vypracovány nové revizní posudky na obžalovaného i poškozenou. Hradecký soud však tuto žádost zamítl.

Senát včera Hamáčka znovu uznal vinným ze znásilnění a poslal ho opět na šest let do vězení. Podle předsedy senátu Luboše Sováka tak rozhodl po osobním slyšení poškozené a dalších svědků. „Důkazní situace se nezměnila. Naopak po výslechu poškozené nás utvrdila, že se to stalo i s následky, které uvedla,“ řekl soudce.

„To, že jsem jí ublížil nějakým způsobem, mě mrzí. Ten pohlavní styk tam byl předtím několikrát, opakovaný a bezproblémový. Najednou to otočila,“ řekl novinářům Robert Hamáček, když včera odcházel ze soudní síně.