Po čtyřměsíční pauze se Krajský soud v Hradci Králové vrátil k projednávání krkonošské kauzy. Na lavici obžalovaných sedí celkem osm lidí, zpravidla spojených s městským úřadem v Peci pod Sněžkou nebo Správou Krkonošského národního parku (KRNAP).

Z poškození životního prostředí, pokusu o dotační podvod či poškození zájmů Evropské unie viní státní zástupce i dlouholetého starostu Pece pod Sněžkou Alana Tomáška. Hrozit by mu podle dřívějších informací mělo až 12 let vězení. Tomášek i další obžalovaní vinu odmítají.

„Necítím se vinen, pokud jsem se dopustil nějaké chyby, tak jen ve snaze zlepšit místo, kde žiji. Nevěděli jsme o nedodržení podmínek dotace. Na otázky státního zástupce odpovídat nebudu, kvůli jeho dlouhodobé snaze o mojí dehonestaci,“ řekl Tomášek loni při své výpovědi.

ŠKODA ZŘEJMĚ VŮBEC NEVZNIKLA

Žaloba je rozdělená do dvou větví. V té první žaluje státní zástupce část obžalovaných z poškození a ohrožení životního prostředí. Těžká technika měla v roce 2016 ve stovkách případů jezdit do ochranného pásma zdroje pitné vody kvůli skladování zeminy se zbytky stavebního materiálu na pozemcích KRNAP.

Starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.Alan TomášekZdroj: Deník/Jan BraunObžalovaní nic takového nepopírají, nešlo podle nich ale o porušení zákona. Poukazují navíc, že zemina se na zmíněném pozemku opakovaně skladovala i v minulosti.

Psali jsme již:

Jan Hřebačka
Bývalý ředitel Správy KRNAP Hřebačka před soudem vinu odmítl

V druhé větvi případu pak měl starosta Tomášek se svými podřízenými v součinnosti s pracovníky Správy KRNAP a jednatelem společnosti MEGA PLUS Petrem Hynkem zosnovat dotační podvod. Díky úmyslnému uvedení nepravdivých údajů mohl projekt Herní krajiny Pecka získat neoprávněnou dotaci až 32,8 milionů korun. Protože k jejímu proplacení nikdy nedošlo, jsou zločiny dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie hodnocené jako ve stádiu pokusu.

PŘÍPAD SE TÁHNE UŽ DLOUHÉ ROKY

Krkonošská kauza začala na podzim 2018 zásahem na městském úřadu v peci pod Sněžkou a dalších místech. K soudu se případ dostal po necelých dvou letech v září 2020.

Mezi obžalovanými je i bývalý ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.Jan HřebačkaZdroj: Deník/Tomáš KulhánekVzhledem k vysokému počtu obžalovaných a jejich obhájců a také covidové situaci, se během posledního roku několik termínů soudního jednání odročilo.

Krkonošská kauza se týká projektu herní krajiny Pecka ve Velké Úpě. Turistická atrakce byla otevřena v červenci 2018.
Krkonošská kauza míří k soudu. Obžalovaný je i starosta Pece

Včera před soudem vypovídal jako svědek i bývalý poslanec a současný ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. Herní krajina Pecka podle něj dnes funguje dobře. O jakýchkoliv machinacích při její přípravě před svým nástupem do funkce prý nic neví.

„Osobně jsem žádné nestandardní vztahy mezi Správou KRNAP a lidmi z městského úřadu v Peci nezaznamenal. K vynesení rozsudku se soud stále neblíží. Aktuálně je naplánované jednání na všechny všední dny tohoto týdne a dalších pět jednacích dnů v polovině října.