Obžaloba viní z ublížení na zdraví z nedbalosti Lenku Klimešovou z turistického centra Veselý výlet, ta to však odmítá.

Podle obžaloby Klimešová, která měla se sdružením Hradní společnost Aichelburg uzavřenou smlouvu o běžné údržbě a prodeji vstupenek turistům, nezajistila a neprováděla řádnou kontrolu hradu. Trám, který se zřítil, byl podle expertů napadený dřevokaznou houbou trámovkou plotní. Lenka Klimešová však před soudem uvedla, že objekt nevlastní, neprovozuje, ani jej nemá v nájmu. „Je mi líto, že se na hrádku zranili hosté Krkonoš, ale nehodě jsem nemohla zabránit,“ řekla soudu.

Obhájce Lenky Klimešové Jan Zuska včera novinářům řekl, že v příkazní smlouvě mezi Hradní společností Aichelburg a Klimešovou, je uvedený pouze prodej lístků, půjčování klíčů a úklid a údržbu hradního sálu. „Proto také laicky běžně kontrolovala i ostatní části hradu, nicméně nikdy nezjistila, že by se tam dělo něco, co by bylo v rozporu s bezpečností návštěvníků,“ řekl Jan Zuska, který uvedl, že je nutné zjistit, kdo měl údržbu na starosti. „Moje klientka to ale nebyla,“ dodal.

Před soudem také vypovídali lidé, kteří byli při pádu lávky zranění. Část z nich požaduje po Klimešové jako odškodné celkem milion korun. „Když jsem přišel k hrádku, zjistil jsem, že se kýve zábradlí, ale trám, který držel lávku, vypadal, že je v pořádku,“ řekl jeden ze svatebčanů.

Lence Klimešové hrozí v případě prokázání viny až dva roky vězení či zákaz činnosti. Soud bude v hlavním líčení pokračovat dnes, kdy má na programu výslech dalších svědků.

Lidé spadli do hloubky tří metrů

Neštěstí se stalo 8. července 2010, kdy se na hrádku konala svatba, při které se skupina svatebčanů chtěla vyfotit na mostku před objektem. Lidé spadli do více než tři metry hluboké průrvy pod lávkou, zraněno bylo celkem sedm lidí. Hrádek byl několik měsíců nepřístupný, zřícený mostek na místě nahradila kovová konstrukce.

Jak krátce po nehodě uvedl pro Krkonošský deník Pavel Klimeš z turistického centra Veselý výlet, kde si hosté mohou půjčit klíče a sami si otevřít hradní síň Aichelburgu: „Možnou příčinou nehody byl asi trám můstku, který vypadal jako zdravý, ale po rozřezání jsme zjistili, že je uvnitř shnilý. Navíc se na můstek postavilo mnoho lidí. O tom, že se zde bude konat svatba, jsme nevěděli, klíče se půjčovaly na běžnou turistickou událost.“

Lesní hrádek Aichelburg stojí na lesnatém úbočí Světlé hory a vlastní jej Správa Krkonošského národního parku (KRNAP). V roce 1995 vzniklo sdružení Hradní společnost Aichelburg, které začalo s obnovou památky. Ta byla zpřístupněna v roce 2000.

(čtk, mj)