Před dvěma lety tehdy pětatřicetiletý Jozef Nanár odešel od hradeckého soudu s úhrnným výjimečným trestem odnětí svobody na 23 let ve vězení se zvýšenou ostrahou. Jeho o devět let mladšího bratra Radko Nanára senát poslal do stejného typu vězení na třináct let, dále mu uložil vyhoštění z ČR na dobu neurčitou.

Oba Romové ze Slovenska dne 25. října 2007 v opuštěném domě v Trutnově, po společném popíjení alkoholických nápojů a vzájemné slovní rozepři, napadli dalšího Slováka. „Jozef Nanár ho nejprve dvakrát udeřil do obličeje, poté kovovou tyčí do zad a hlavy. Po zlomení židle oba společně jejími kovovými částmi opakovaně udeřili poškozeného do oblasti berců a stehen dolních končetin. Následně ho kolenem kopli do obličeje,“ uvedla v květnu 2008 při hlavním líčení státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Obžalovaní způsobili napadenému muži velmi vážná zranění a po brutálním útoku ho nechali na místě bez pomoci. Našel ho náhodný chodec, který zavolal záchrannou službu. Poškozený o tři dny později na následky zranění zemřel.

Již dvanáctkrát soudně trestanému Jozefu Nanárovi udělil před dvěma lety krajský soud přísnější trest nejen za vraždu, ale i proto, že se ještě 2. října 2007 dopustil těžkého činu ublížení na zdraví. Vnikl do domu bývalé družky, kde fyzicky napadl jejího nového přítele a ukradl mu mobilní telefon. Jozef Nanár se tak podle verdiktu soudu v tomto případě dopustil několika trestných činů: krádeže, ublížení na zdraví a porušování domovní svobody. Tyto skutky i vraždu krajana přitom spáchal v době, kdy byl podmínečně propuštěn z vězení, kam byl poslán za znásilnění.

Podle soudních znalců je resocializace zvlášť nebezpečného recidivisty Jozefa Nanára podstatně snížena, u jeho bratra Radko Nanára je možná.
Proti rozhodnutí krajského soudu se bratři Nanárovi odvolali. Vrchní soud však jejich odvolání zamítl. Nanárovi neuspěli poté ani u Nejvyššího soudu, který jejich dovolání rovněž odmítl.

Jozef a Radko Nanárovi nyní požádali krajský soud o poměrné zkrácení svých trestů. Jako důvod uvedli, že to umožňuje nový trestní zákoník platný od začátku letošního roku.

Ve včerejším veřejném jednání krajského soudu však státní zástupkyně tvrdila, že ani s novým trestním zákoníkem není u obou mužů důvod pro krácení uložených trestů. Ke shodnému závěru dospěl i senát krajského soudu.

Jozef Nanár si ihned podal stížnost k vrchnímu soudu, jeho bratr Radko se tohoto práva vzdal a verdikt přijal.