Kauzu začala tento týden projednávat táborská pobočka Krajského soudu v Českých Budějovicích. Na lavici obžalovaných usedli Vladimír Racek, který je podle obžaloby hlavním organizátorem žhářských útoku a dále pak Petr Fic, Vratislav Benda, Jaroslav Blažka, Jiří Humlhanz a jeho bratr Václav Dykast. Všichni kromě Bendy a Fice, který je ve výkonu trestu za jinou trestnou činnost, jsou ve vazbě. Za obecné ohrožení, loupežné přepadení a další trestné činy jim hrozí až patnáctileté tresty. Soudce Petr Černý a jeho senát stačili během pondělí až středy vyslechnout všechny obžalované, přečíst některé listinné důkazy a vyslechnout tři svědky. Všichni včetně Racka obvinění odmítají. Někteří odmítli vypovídat. K úplnému doznání se odhodlal pouze Vratislav Benda, který soudu popsal, jak si ho Fic ještě s dvěma komplici najal na podpálení zámku. Objednat si to měl Racek.

Soudce Černý Deníku řekl, že hlavní líčení bude pokračovat několik dnů od 20. ledna a poté i v únoru a zřejmě i v březnu. Ve středu 4. prosince navíc soud rozhodl, že všichni kromě Bendy zůstanou i nadále ve vazbě, protože jim hrozí vysoké tresty a navíc je riziko, že by mohli pokračovat v páchání trestné činnosti. Benda byl vzhledem ke svému postoji z vazby propuštěn pod podmínkou, že bude pod kontrolou elektronického náramku. Benda soud žádal, aby už ho mít nemusel, protože mu zařízení vadí při jeho práci klempíře a pokrývače. Soud mu vyhověl jen částečně, když mu upravil dobu, kdy může být mimo domov a to nově i o víkendu.

„Rozhodnout o odejmutí elektronického náramku my nemůžeme,“ podotkl soudce Černý.

Naopak obžalovaný Jiří Humlhanz by byl ochotný elektronický náramek snášet, pokud by byl propuštěn na svobodu. Soud mu ale nevyhověl.

U soudu v Táboře začal v pondělí proces se šesti lidmi obviněnými ze zapálení zámku v Horním Maršově.
Žháři vinění ze zapálení maršovského zámku se oháněli kontakty na politiky