Zatím co v loňském roce „stihli“ za období od 1. ledna do poloviny března odcizit z ulic obou krajských měst 36 aut, tak za stejné období v letošním roce zmizelo 43 automobilů.

Vynalézavost nezná mezí

„Do poloviny března jsme přijali oznámení o ukradeném automobilu od 28 lidí. Loni to bylo patnáct,“ řekl tiskový mluvčí pardubických policistů Jozef Bocán. Dodal, že vynalézavost některých zlodějů nezná mezí. „Příkladem může být krádež auta z 8. března, kdy si zloděj vyhlédl v centru Pardubic vozidlo značky Daewoo, pro které si posléze přijel s nákladním vozidlem,“ uvedl mluvčí Bocán.

Nepohrdli vozem autoškoly

To hradečtí policisté měli na začátku letošního roku o poznání méně práce. „Za období od začátku roku do poloviny března jsme měli nahlášeno patnáct případů odcizených aut. Loni to bylo o šest více,“ řekla hradecká policejní mluvčí Anna Pešavová.

Naposledy vůz na hradeckém parkovišti hledala 6. března žena, která si automobil značky Škoda Roomster v hodnotě 200 tisíc korun vypůjčila nedlouho před krádeží od svých příbuzných.

„Zapůjčený vůz odstavila žena před domem ve Vachkově ulici předchozí den večer. Následující den krátce po osmé hodině ranní chtěla odjet, ale automobil už tam nestál. Modrý vůz někdo přes noc ukradl,“ uvedla mluvčí Pešavová s tím, že podle okradené ženy se jednalo o auto upravené pro výcvik autoškoly.

Neví, kam vůz zaparkovali

Mluvčí z obou krajských měst dodali, že ne vždy se prokáže, že vozidlo bylo skutečně odcizeno. „Stávají se případy, kdy si auto například půjčí někdo z rodiny, aniž by o tom majitele informoval. On poté nahlásí krádež, avšak za pár dní toto oznámení stáhne,“ řekl pardubický mluvčí Jozef Bocán.

„Někdy se také stane, že nám lidé přijdou oznámit krádež vozu, ale pak se ukáže, že auto zaparkovali zcela jinde, než si poté mysleli,“ sdělila mluvčí hradeckých policistů Anna Pešavová. Dodala, že takto „ukradená“ auta často nahlásí lidé, kteří do krajského města přijedou z jiných částí republiky.