Nejvyšší trest, 3 roky a šest měsíců nepodmíněně, dostal za své násilné jednání Petr Mikolajczyk. Osm měsíců nepodmíněně vyfasoval za výtržnosti Lukáš Divíšek a 1,5 roku nepodmíněně pak Petr Myšák. Čtvrtý účastník neslavné události z trutnovské hospody, Radek Friml, se k soudu nedostavil a jeho trestní stíhání z včerejšího líčení bylo vyloučeno k samostatnému jednání a rozhodnutí. Divíšek, který se obhajoval sám, se na místě proti rozsudku odvolal s odůvodněním, že trest je příliš vysoký. Mikolajczyk a Myšák si nechali lhůtu na rozmyšlenou, totéž udělala i státní zástupkyně.

K čemu 1. března došlo? Z většiny včerejších svědeckých výpovědí vyplývá, že před zavírací hodinou vešlo do známého trutnovského lokálu na nábřeží osm až devět mužů.

Obžalovaný Divíšek přistoupil k jednomu z poklidně sedících hostů a nožem mu uřízl dred na hlavě. Lubomír Nesrsta se začal bránit, z čehož se strhla rvačka. Nesrsty se chtěl zastat Tomáš Erlebach, stojící u baru. Za svou iniciativu však podle výpovědi svědků vyfasoval od Petra Myšáka pěstí ránu, která mu vyrazila přední korunky a zlomila nos. Svědci dále vypověděli, že výtržníci vylévali pivo a rozbíjeli půllitry s výkřiky antifa, antifa.

Nejhůř dopadl Lukáš Říčař. Tomu Mikolajczyk rozbil půllitr o obličej a poranil mu vážně oko. I přesto, že postižený krvácel, většina svědků vypověděla, že násilník zraněného ještě povalil na zem a praštil ho židlí. Někteří svědci dokonce předváděli, jak to měl udělat. Mikolajczyk však úmyslnou násilnost zatvrzele popíral.

„Jsou to lži. Chtěl jsem na Říčaře jen vylít pivo. Měli jsme jako malí kluci nějaké tahanice, tak jsem si na ně vzpomněl. Půllitr byl mokrý, vyklouzl mi z ruky. Nebylo to cílené. Tu židli jsem jen odhodil, když jsme odcházeli,“ tvrdil viník. Následky činu ho podle obhájkyně zdrtily a je ochoten se s poškozeným vypořádat.

Říčař před senátem vyčíslil požadovanou náhradu škody na více než půl milionu korun. Částky však bude muset podložit příslušnými doklady. Nešťastník téměř přišel o oko. Dodnes na něj nevidí a bude muset podstoupit složitou operaci. Podle znaleckého posudku bude mít trvalé následky.

Jediný, kdo se snažil účast na březnové události zcela popřít, byl Petr Myšák. „Vůbec jsem tam nebyl, celý večer jsem trávil v Draco klubu, kde jsem tehdy dělal vyhazovače,“ tvrdil.

I když mu to někteří svědci potvrdili, většina z vyslýchaných mluvila jednoznačně. Uvedla, že Petra Myšáka zná podle vidění, někteří z bydliště, jiní ze školy. „Myslím, že není pochyb o tom, že tam obžalovaný byl a že to byl on, kdo uhodil Erlebacha pěstí do obličeje,“ uvedla státní zástupkyně Dana Holubová.

Činy označila za vysoce společensky nebezpečné a navrhovala přísné tresty. U Divíška ve spodní polovině sazby, u Mikolajczyka mírně pod polovinou horní hranice sazby a u Myšáka při horní polovině sazby.

Senát okresního soudu v čele s předsedou Vladimírem Řezníčkem nakonec rozhodl poslat výtečníky do vězení. Všichni mají už ledacos za sebou. Myšák byl v době spáchání skutku za podobný trestný čin dokonce v podmínce. Mikolajczyk sice trestán nebyl, ale záznamy o téměř stejném chování a rozbíjení půllitru o obličej v jeho spise jsou.