„Dnešního dne jsme obvinili včera zadrženého 32letého muže ze zvlášť závažného zločinu vražda. Klademe mu za vinu, že po předchozí hádce napadl kuchyňským nožem 14letého chlapce, který na místě na následky zranění zemřel,“ sdělila k případu v pátek dopoledne policejní mluvčí Iva Kormošová.

Obviněnému muži hrozí trest odnětí svobody na 15 až 20 let nebo trest výjimečný.

Útočník je podle policie už ve vazbě. „Vazební jednání u soudu proběhlo v dnešních odpoledních hodinách, kdy soudce návrh k vzetí do vazby akceptoval. Díky výborné spolupráci všech zainteresovaných složek byl obviněný muž předán vězeňské službě po přibližně 20 hodinách od spáchání skutku,“ informovala Kormošová v pátek po 14. hodině.

Na nádraží se bojí cestující, prodavačky i ostraha. Vražda šokovala všechny Průjezd hlídek státní či městské policie před hradeckým hlavním nádražím patří ke zdejšímu koloritu stejně jako postávající či posedávající bezdomovci, narkomani a další lidé ob | Video: Stanislav Ďoubal

Po pachateli policie pátrala na hradeckém hlavním nádraží ve čtvrtek od 17.30 hodin. Během hodiny se ho policistům podařilo zadržet v jeho bydlišti v Hradci Králové. Provoz vlaků byl dočasně zastaven.

Při dopadení hledaného pomohla Městská policie Hradec Králové.

„Policie ČR požádala hradeckou městskou policii o součinnost při pátrání po pachateli závažného trestného činu a předala hlídkám jeho popis. Strážníci zjistili, že osobu odpovídající popisu kontrolovali před dvěma hodinami v okolí OC Atrium, nedaleko vlakového nádraží. Vzhledem k místní znalosti věděli, kde by se mohl pachatel nacházet. Tuto informaci neprodleně předali policistům, kteří zde hledanou osobu zadrželi,“ informovala Městská policie Hradec Králové na svém facebooku.

K vraždě se vyjádřila i primátorka města Pavlína Springerová. „Tento násilný trestný čin mnou hluboce otřásl. Budu se velice důsledně zajímat o všechny podrobnosti a okolnosti, které s tímto případem souvisí. Musíme udělat vše pro to, aby se už nic podobného v Hradci neopakovalo,“ napsala mimo jiné na facebooku.

Novinky.cz přinesly informaci, že pachatel často v okolí nádraží žebral a zřejmě užívá drogy. „Byl to feťák. Říká se, že ten incident byl skrz cigaretu a marihuanu. Ale samozřejmě jsem u toho nebyla, to je, co se povídá. Toho chlapce mi je strašně líto. Znám od vidění jeho rodinu,“ sdělila Novinkám žena z Hradce Králové.

Podle informací redakce MF DNES je podezřelý muž místní „známá firma“ s přezdívkou Orion a výrazným tetováním v obličeji.

Čtrnáctiletý chlapec se podle jeho rodiny s útočníkem znal. „Myslím, že spolu měli nějaké kšefty, proto se tady mezi kolejemi včera sešli,“ řekl redakci MF DNES Josef D., který přišel na nádraží v pátek ráno zapálit za svého bratrance svíčku.

Jak informuje článek na romea.cz, romská komunita z Hradce Králové a Pardubic teď pomáhá rodině chlapce s pohřbem. V Pardubicích proběhne pomoc pozůstalým v sobotu 6. ledna od 14.00 do 16.30 hodin v Romském středisku.

V neděli 7. 1. 2024 od 14 hodin se pak na nádraží v Hradci Králové uskuteční pietní akt. „Proběhne to tam, kde se to stalo, u kolejí vzadu, kde je první nástupiště. Kdo chce, může přijít a uctít památku Filípka,“ pozval v živém vysílání na sociální síti Facebook případné zájemce o účast Vojtěch Demeter z neziskové organizace Roma – spolek HK.

Jak zmínil, na místě bude také městská i státní policie.

„Chtěl bych jenom apelovat na rodiče, aby víc dávali pozor na své děti, kam chodí, s kým se stýkají, co dělají, protože to se mohlo stát komukoli, kdekoli,“ poznamenal.

Nepřehlédněte: Smuteční hosté zaplnili jaroměřské divadlo. Přišli se rozloučit s obětí střelby

Poslední rozloučení s Anetkou Richterovou v Jaroměři. Přípravy před městským divadlem. | Video: Deník/ Jiří Řezník