Spouštěcím mechanismem krádeže je většinou to, že lidé v autech nechávají cenné věci. Notebooky, fotoaparáty nebo příruční tašky. Podle policistů je to velká nezodpovědnost a neopatrnost. Ale najdou se i případy, kdy zloději v autě nic nevidí a přesto se do vozu vloupají.

„Normálně mi okénkem prohodili dlažební kostku, přestože v autě nebylo nic viditelně odložené. Vznikla mi tak škoda jen za rozbití skla,“ uvedl svou zkušenost pan Jan z Liberce.

Jiní takové štěstí v neštěstí nemají, kromě rozbitého okénka přijdou i o cenné věci. Jako například 20 letý mladík z Tanvaldu, který ve voze nechal tašku z notebookem, fotoaparátem, doklady a s penězi. „Nechal ji ve voze přes noc, když ráno přišel, taška byla pryč. Zloděj mu způsobil škodu 13 tisíc korun,“ popsala mluvčí jabloneckých policistů Ludmila Knopová.

Jen půl hodiny stačilo zloději v Turnově, aby ukradl z auta tašku s hotovostí ve výši 80 tisíc korun. „Nechávat si cenné věci v autě se prostě nevyplácí,“ okomentoval krádež semilský policejní mluvčí Petr Kmínek. Okradený muž přitom nechal vozidlo na parkovišti půl hodiny, potřeboval si jen něco zařídit.

V Jilemnici se stal podobný případ, který svědčí o ještě větší drzosti zloděje. Vyhlédl si nákladní vozidlo, a to v době, kdy řidič opravoval zadní kolo! „Pachatel vnikl do uzamčené kabiny a odtud ukradl kasírtašku s finanční hotovostí ve výši téměř 43 000 korun,“ uvedl Kmínek. V Liberci si zase zloděj vyhlédl dodávku, ve které měl její majitel uskladněno různé pracovní náčiní. „Ukradl mu věci za sto tisíc korun,“ podotkla Knopová.

Policisté v Libereckém kraji mají dlouhodobou akci s názvem Auto není trezor. Obchází zaparkovaná vozidla a pokud vidí, že v autě jsou nějaké cenné věci, nalepí na auto speciální nálepku, která řidiče má upozornit. Na řidiče se pokouší působit i slovně. Počet vykradených aut, ale naznačuje, že policisté to mají s řidiči složité.

Luboš Vrabec