Policie zaslala stánímu zástupci návrh, aby na pětačtyřicetiletého provozovatele lanovky podal obžalobu pro usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

„V případě prokázání viny hrozí obviněnému muži až šest let vězení," informovala mluvčí královéhradecké krajské policie Ivana Ježková.
Nákladní lanovka vedoucí k chatě Bumbálka se zřítila na konci listopadu roku 2013, když do ní nastoupili tři dospělí a dvě děti. Během jízdy prasklo tažné lano a korba lanovky spadla asi z desetimetrové výšky do příkré stráně vedoucí k Labi.

Osmatřicetiletý muž pád nepřežil, dvě ženy a obě děti utrpěly zranění a skončily v nemocnici.

„Znalecké posudky jednoznačně prokázaly, že obviněný muž v rozporu s provozními podmínkami pro provoz lanového zařízení nedostatečně kontroloval a spravoval jeho technický stav, zejména stav a opotřebení lan, a o kontrolách nevedl žádnou evidenci do deníku kontrol," uvedla mluvčí.

Podle policie se muž, který byl i strojníkem lanovky, nepřesvědčil, zda se v přepravní kleci nenacházejí kromě zavazadel i lidé. Jejich přeprava byla totiž v projektu stavby lanovky výslovně zakázána.

Vyšetřování tragédie trvalo více než dva roky. Kriminalisté museli vyslechnout řadu svědků a nechat vypracovat množství znaleckých zkoumání, odborných zpráv a vyjádření. Dlouho trvalo také léčení zraněných. Jedna z žen utrpěla zlomeninu bérce a zranění oka, druhá musela kvůli krvácení do mozku podstoupit operaci.

Rodiče chtěli dětem zjednodušit cestu

Policie nejdříve zahájila trestní stíhání matky zraněných dětí, která byla podezřelá z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

„Událost je o to tragičtější, že při nehodě zemřel otec dětí a oba rodiče podle všeho jednali ze svého pohledu v dobrém úmyslu. V tu dobu byly totiž v Krkonoších velmi špatné klimatické podmínky a oni chtěli děti uchránit před namáhavou cestou na chatu… Bohužel ale pro cestu zvolili lanovku, která zcela jednoznačně nebyla určená pro přepravu osob," uvedla tehdy policie.

Podle vyšetřovatelů jsou však rodiče ze zákona povinni chránit nezletilé děti před všemi riziky, které je mohou poškodit. „A v tomto případě děti byly, byť nedbalostně, vystaveny riziku," řekla mluvčí.

Ženu Okresní soud v Trutnově uznal vinnou, ale od jejího potrestání upustil.

Další vyšetřování ukázalo, že v dolní stanici lanovky nebylo žádné upozornění, aby se nákladní lanovkou nepřepravovali lidé, a navíc při výslechu svědků vyšlo najevo, že hosté lanovkou, která byla určena jen k zajištění provozu chaty, jezdili už dříve.

Opotřebené lano zátěž nevydrželo

V pořádku nebyl ani technický stav lanovky. Podle znalců vykazovalo přetržené lano vysoký stupeň opotřebení. Při poslední jízdě zátěž přetížené klece nevydrželo a přetrhlo se.

Případem se zpočátku zabývala také Drážní inspekce, protože nějakou dobu nebylo jasné, zda zařízení patří do její kompetence či nikoli. Inspektoři zjistili, že lanovka byla původně určena pro přepravu dřeva a sena, současné zařízení se však od původního projektu liší. Došli také k názoru, že provoz lanovky byl povolen pouze dočasně, provozovatel ji však používal i poté, co povolení skončilo. „Není jasné, proč lanovka jezdila dál," řekl náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera.

Proti tomu se však ohradil vedoucí odboru výstavby Špindlerova Mlýna Petr Kubec: „Z kolaudačního rozhodnutí, které máme k dispozici, vyplývá, že tam žádné časové omezení nebylo."

Také ČTĚTE: V kauze pádu nákladní lanovky byla obviněna matka zraněných dětí