I když se v březnu Okresní soud v Hradci Králové částečně přiklonil na jeho stranu a rozhodl, že se Černík má omluvit, krajský soud, kam se Wonka i Černík odvolali, věc vyložil jinak. „Pokud se jednání odehrálo v roce 2012, je potřeba posuzovat podle starého občanského zákoníku,“ upozornila už na začátku jednání předsedkyně senátu krajského soudu Martina Nyplová. A podle tehdy platné právní úpravy se žaloby na ochranu osobnosti mohly domáhat jen děti, manželka nebo rodiče, nikoliv sourozenci.

Soud neuznal ani argument, že pomluvami byl zasažen i sám Jiří Wonka. „Žalobce se nemůže domáhat práva na ochranu své osobnosti,“ uvedla soudkyně.

Vězeňská fotografie Pavla Wonky z roku 1988. V témže roce Pavel zemřel na následky týrání ve věznici.Wonka Černíka žaloval za výroky, které na účet jeho bratra prý pronesl na setkání bývalých disidentů. Setkání se konalo před sedmi lety v Trutnově a Černík tam údajně prohlásil, že Pavel Wonka donášel v plzeňské věznici bachařům, a označil ho za „gaunera“ a „hajzla".

Jiří Wonka původně požadoval omluvu a náhradu sto tisíc korun i za slova, která Václav Černík pronesl ve filmovém dokumentu Pavel Wonka se zavazuje. Ve snímku Černík mluvil také o Wonkově donášení bachařům. Tuto část žaloby Jiří Wonka u okresního soudu stáhl, později však řekl, že to bylo omylem.

„Dnes je trend znevažovat významné osobnosti, ale znevažování osobnosti Pavla Wonky považuji za nemístné,“ prohlásil včera Wonkův obhájce Vlastimil Marhan. V závěrečné řeči žádal, aby soud uložil Černíkovi omluvu i za výroky ve filmu, zaplacení náhrady ve výši sto tisíc korun a uhrazení soudních výloh.

Proti tomu se ohradila Černíkova obhájkyně. „My vůbec nezpochybňujeme osobnost Pavla Wonky. Ale nesouhlasíme s tím, že jeho bratr pana Černíka od roku 2015 pronásleduje hanlivými dopisy a urážkami a psychicky ho deptá, ačkoli i on (Černík) byl disident,“ pronesla v závěrečné řeči a dodala, že žalovaný rozhodne popírá, co je mu kladeno za vinu. „Prosila bych bratra Jiřího, aby se již uklidnil,“ řekla obhájkyně Wonka se omluvy ani náhrady nedomohl, navíc musí zaplatit i náklady soudního řízení.

Pavel Wonka (1953 - 1988) se stal posledním politickým vězněm komunistického režimu, který zemřel ve vězení. Dostal se tam za kritiku poměrů v tehdejší ČSSR.