Nejpřísnější trest si vyslechl Ladislav Hačecký, který sí má odpykat osmasedmdesát měsíců. Kromě podílu na několika loupežích mu totiž přitížilo několik dalších trestných činů.
Hlavní iniciátor přepadení, Jan Němec, si má odsedět pět a půl roku. „Přihlédli jsme k tomu, že se k trestné činnosti doznal a v minulosti neměl se zákonem problémy," řekl k rozsudku předseda senátu Miloslav Ježek, který Němce poslal do mírnějšího typu vězení – s dozorem.
Stejnou výměru použil soud i u dalších obžalovaných, Zdeňka Procházky, Lukáše Dražka a Milana Ševčíka. Ti však oproti Němcovi neměli žádné polehčující okolnosti, celou dobu líčení totiž zarytě mlčeli. I z tohoto důvodu jim soudce Ježek „zamluvil" věznici s ostrahou.
Na začátku bylo nabourané auto
Celý případ má zajímavou historii. Podle Jana Němce vše začalo tím, že naboural vypůjčené auto.
„Nutně jsem potřeboval peníze. Bohužel jsem se však vydal nesprávnou cestou," uvedl u soudu s tím, že se v té době obrátil na svého známého Ladislava Hačeckého. „Domluvili jsme se, že peníze získáme z nějakého velkého přepadení. Později jsme si vyhlédli pobočku České spořitelny na Svitavsku," řekl Němec.
Dodal, že v době domluvy však nikdo z dvojice neměl žádné peníze potřebné na loupežné vybavení, ale také jim scházela finanční hotovost na jídlo a cigarety. „Proto jsme se rozhodli vyloupit nějakou benzinku. V tu dobu jsme do našeho plánu zasvětili i ostatní," sdělil předsedovi senátu Miloslavu Ježkovi obžalovaný Němec, který ještě předtím se svým kumpánem Hačeckým údajně vyloupil čtyři večerky. „Já sám jsem si ještě vyhlédl dvě prodejny potravin. Tam jsem však neměl moc veliký úspěch," uvedl Němec.
K loupežnému přepadení benzinové pumpy pak došlo 4. listopadu loňského roku na Blanensku a pětice si poté rozdělila lup ve výši osmi a půl tisíce korun. „Po této akci jsme už měli vytipovanou pobočku České spořitelny. Když jsme dorazili na místo, zjistili jsme, že má zavřeno. Proto jsme vyloupili další čerpací stanici," řekl Němec.
Do banky se vrátili druhý den, 8. listopadu. „Ještě předtím jsme si na kus papíru nakreslili plánek banky a rozdělili jsme si své role," sdělil soudu Němec.
Dodal, že například na Ševčíka zbyla úloha řidiče, který je na místo činu přiveze a následně čtveřici odveze.
„Bylo to naplánováno tak, že jsme na celé přepadení měli dvě minuty. Kdybychom v bance byli déle, Ševčík nás měl upozornit klaksonem. Vše ale probíhalo podle plánu a přepadení trvalo asi půldruhé minuty," přiblížil soudu okolnosti loupeže obžalovaný Jan Němec.
Podle spisu čtyři z obžalovaných přišli do banky s kuklami na hlavě a s pistolemi v rukou. Poté přinutili dva zákazníky, aby si lehli na zem, a pracovnici spořitelny k vydání peněz z trezorů. Celkem si měli odvézt 175 tisíc korun.
Ostatní obžalovaní se k celé činnosti nevyjádřili. A to ani na policii. V případě Němce je čtvrteční verdikt pravomocný, Hačecký se odvolal přímo v soudní síni. Další obžalovaní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.