Rozsudek Okresního soudu v Trutnově je pravomocný. Pětapadesátiletý Čepelka trest přijal, žalobce se odvolání vzdal. „Uložila jsem trest, který navrhoval státní zástupce,“ uvedla soudkyně Veronika Tomanová. Součástí trestu je i potrestání Čepelky za neplacení výživného na nezletilou dceru.

Veterináři odhalili týrání skotu při kontrole, kterou po anonymním udání provedli v lednu 2018. S hrůzou zjistili, že už dlouho neviděli tak otřesné podmínky při chovu skotu. Slabá, podvyživená a výkaly znečištěná zvířata stála po krk v hnoji, v polotuhé podestýlce bez možnosti jakéhokoliv pohybu a měla přerostlé paznehty. Podmínky ve stáji navíc zcela znemožňovaly podávání krmiva a napájecí vody.

Podle veterinářů chovatel nezajistil krmení a napájení krav ani vhodné podmínky chovu. „Zvířata byla v naprosto nevyhovujícím výživném stavu, silně znečištěna výkaly, vykazovala známky slabosti a vyčerpání a pohybové potíže. Vzhledem k dlouhodobému nedostatku potravy nebyl předpoklad k výraznému zlepšení stavu jejich metabolismu,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Kontrola z pátku 26. ledna 2018 prokázala, že docházelo k dlouhodobému narušování zdravotního a výživného stavu krav a koní. Navíc byly zjištěny zahrabané pozůstatky více kusů skotu. „Zkušení veterinární inspektoři uvedli, že takto otřesné podmínky v chovu skotu neviděli několik desítek let,“ uvedl Vorlíček.

Týraná zvířata ve Rtyni v Podkrkonoší.Při komplikovaném vyprošťování uvízlých zvířat museli pomáhat veterinářům místní hasiči. Stav zvířat byl ale tak žalostný, že se veterináři rozhodli zabránit dalšímu utrpení nucenou porážkou. Utraceny musely být tři jalovice a jedna kráva, a další dva kusy skotu. Že zvířata musela trpět a zemřela utýraná surovým a trýznivým způsobem potvrdila i nařízená pitva.

Čepelka u soudu odmítl, že by úmyslně trápil zvířata žízní a hladem. Na řádnou péči prý neměl peníze, protože je v insolvenci. Dluží přes osm milionů korun. Kvůli špatné finanční situaci neplatil ani výživné, dluží na něm asi 30 tisíc korun. Za neplacení alimentů už byl v minulosti dvakrát odsouzen.