Rozsudek Okresního soudu v Trutnově je pravomocný. Pětapadesátiletý Čepelka trest přijal, žalobce se odvolání vzdal. „Uložila jsem trest, který navrhoval státní zástupce,“ uvedla soudkyně Veronika Tomanová. Součástí trestu je i potrestání Čepelky za neplacení výživného na nezletilou dceru.

Veterináři odhalili týrání skotu při kontrole, kterou po anonymním udání provedli v lednu 2018. S hrůzou zjistili, že už dlouho neviděli tak otřesné podmínky při chovu skotu. Slabá, podvyživená a výkaly znečištěná zvířata stála po krk v hnoji, v polotuhé podestýlce bez možnosti jakéhokoliv pohybu a měla přerostlé paznehty. Podmínky ve stáji navíc zcela znemožňovaly podávání krmiva a napájecí vody.

Podle veterinářů chovatel nezajistil krmení a napájení krav ani vhodné podmínky chovu. „Zvířata byla v naprosto nevyhovujícím výživném stavu, silně znečištěna výkaly, vykazovala známky slabosti a vyčerpání a pohybové potíže. Vzhledem k dlouhodobému nedostatku potravy nebyl předpoklad k výraznému zlepšení stavu jejich metabolismu,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Kontrola z pátku 26. ledna 2018 prokázala, že docházelo k dlouhodobému narušování zdravotního a výživného stavu krav a koní. Navíc byly zjištěny zahrabané pozůstatky více kusů skotu. „Zkušení veterinární inspektoři uvedli, že takto otřesné podmínky v chovu skotu neviděli několik desítek let,“ uvedl Vorlíček.

Týraná zvířata ve Rtyni v Podkrkonoší.Zdroj: Státní veterinární správaPři komplikovaném vyprošťování uvízlých zvířat museli pomáhat veterinářům místní hasiči. Stav zvířat byl ale tak žalostný, že se veterináři rozhodli zabránit dalšímu utrpení nucenou porážkou. Utraceny musely být tři jalovice a jedna kráva, a další dva kusy skotu. Že zvířata musela trpět a zemřela utýraná surovým a trýznivým způsobem potvrdila i nařízená pitva.

Čepelka u soudu odmítl, že by úmyslně trápil zvířata žízní a hladem. Na řádnou péči prý neměl peníze, protože je v insolvenci. Dluží přes osm milionů korun. Kvůli špatné finanční situaci neplatil ani výživné, dluží na něm asi 30 tisíc korun. Za neplacení alimentů už byl v minulosti dvakrát odsouzen.