Stanice horské služby v Peci pod Sněžkou dostala v úterý v půl desáté večer hlášení od policie, že mezi Jeleními loukami a Richtrovými boudami kdosi úpěnlivě volá o pomoc. Okamžitě byli na místo vysláni dva záchranáři a vzápětí je doplnil pátrací tým. Celkem na akci vyrazilo 12 členů horské služby a dva psi, uvedl náčelník krkonošské horské služby Adolf Klepš.

Akce probíhala ve složitém, nepřístupném a velmi zledovatělém terénu. Při prohledávání koryta potoka hrozilo proboření do některé z tůní, ale nakonec byl právě v tomto korytě hodinu po půlnoci muž nalezen. Záchranáři zahájili oživování a přivolali lékaře záchranné služby. „Terén byl ale tak neprostupný, že jsme k muži nemohli zdravotníky dostat. Pokračovali jsme proto v pokusech oživení sami, a protože se nám ani po 30 minutách nepodařilo obnovit životní funkce, po konzultaci s lékařem RZS byla resuscitace ukončena," uvedl Klepš.

Podle policie horská služba tělo mrtvého přepravila na Jelení louku. „Na místo dorazil i lékař, který nařídil provedení zdravotní pitvy, která by měla pomoci objasnit příčinu smrti," řekl Ertner. Policisté zjistili, že to byl zaměstnanec jednoho z místních penzionů.

Horská služba varuje turisty, aby se po setmění a bez doprovodu na procházku po horských hřebenech nevydávali. „V Krkonoších v tomto období není problém velmi rychle po zbloudění prochladnout či přímo spadnout při prolomení ledu do horského potoka," upozornil.

Od ledna již druhý mrtvý

• Středeční tragédie nebyla letos první, u které asistovali krkonošští horští záchranáři. Minulý týden bylo po ránu objeveno tělo muže v Janských Lázních. Byl to opilec, který usnul a zmrzl. „Příčinou bylo podchlazení a následné úmrtí opilce při nočním spánku venku," uvedla Horská služba.

• Vloni zemřel za celý rok v Krkonoších jediný člověk.

• Horská služba nedávno varovala před vysokohorskými túrami kvůli nebezpečnému a zledovatělému terénu. Na hřebenech sice konečně připadl sníh, pod ním je však zrádná ledová krusta. Horská služba před kritické úseky osazuje tabule s varováním.