Kriminalistům ze Služby kriminální policie a vyšetřování Liberec, linie toxi, se v několika posledních dnech podařilo zdárně zakončit několikaletou protidrogovou akci s krycím názvem Kurýr.

Vyšetřovací akce se zaměřovala na dopadení organizované skupiny sedmi lidí, kteří se na Liberecku, v hlavním městě Praha a ve středočeském kraji zabývali hlavně pašováním léků proti kašli s obsahem pseudoefedrinu, což je látka, která je hlavní složkou nechvalně známé drogy pervitin. Jednalo se především o polské léky nesoucí název Acatar.

Přípravy trvaly rok

Úspěšnému zakončení celé kriminalistické akce předcházela velice pečlivá práce kriminalistů. Všechny přípravy trvaly dohromady více než rok. Do společné spolupráce se zapojily různé součásti kriminální i pořádkové policie. Za úkol pak měly nashromáždit dostatečný počet důkazů proti drogovým dealerům. To bylo nezbytné pro realizaci celé akce.

Bleskový a bezchybně koordinovaný zásah za účasti několika týmů Zásahové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy měl za následek úspěšné zadržení sedmi pachatelů podezřelých právě z výroby a prodeje bílého pervitinu.

„Po zadržení všech sedmi hříšníků se policisté zaměřili na prohlídku jejich příbytků. Ve dvou případech trefili do černého a nalezli dvě varny na výrobu pervitinu. Jedna z nich se pak nacházela blízko Liberce v rodinném domě v Proseči nad Nisou,“ uvedla tisková mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Pachatelům se za poslední rok podařilo vyrobit bezmála sedm kilo vysoce kvalitního neředěného pervitinu. Z Polska za tu dobu propašovali minimálně 36 000 kusů léků nezbytných k výrobě drog, které dále prodávali.

Za trestné činy Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy a Porušení předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou jim hrozí tresty odnětí svobody až na deset let.

Policie nadále prošetřuje další prohřešky proti zákonu u osob, které jsou zatím na svobodě. Znamená to, že další postihy budou následovat.