V průměru každé čtyři dny přijde v okrese jedna benzinka o část své tržby. Policie je téměř bezmocná, vyšetřovatele nespasí ani záběry bezpečnostních ka­mer.

V loňském roce měla policie na stole 99 případů, kdy řidič po natankování paliva rychle skočí zpátky za volant a ujede bez zaplacení. Drtivá většina takových přečinů se ovšem řeší jako pouhý přestupek, protože škoda nepřevýší pětitisícovou hranici. Jen dvakrát šlo o trestný čin.

Jeden z nich se odehrál vloni v květnu v Březhradě a zloděj rozhodně nebyl žádný troškař. Do plastových kanystrů načepoval 246 litrů paliva za téměř 6200 korun. Ačkoliv jeho auto po celou dobu sledovaly bezpečnostní kamery, policii to příliš nepomohlo. Registrační značka byla kradená, řidiče se proto nikdy nepodařilo vypátrat.

„To je bohužel běžná praxe. Lapkové vědí, že je kamery sledují. Kryjí se proto odcizenou značkou. Procento objasněných případů je tak velmi nízké,“ vysvětluje policejní mluvčí Anna Pešavová.

Nejvíce obdobných „útěků“ se vloni stalo v Černožicích, Smiřicích a blízkém okolí. V krajském městě vévodí statistice Nový Hradec.

Některé případy však končí překvapivě. Jeden šofér před více než dvěma lety odjel od čerpací stanice, aniž by zaplatil 500 korun za 19 litrů paliva. Druhý den se vrátil s omluvou, že utéct nechěl, byl prý jen roztržitý. Vše pak uhradil.