Kdo často jezdí na kole, dobře ví, jak těžké je mít ho neustále pod dohledem. O bezpečném zajištění ani nemluvě. Přitom stačí krátká chvilka nepozornosti a bicykl může navždy zmizet. Třeba v hodnotě několika desítek tisíc.

Kolo je zpět

Vloni zmizelo v Královéhradeckém kraji téměř 500 kol. A i letos je tenhle druh krádeže v policejních svodkách zcela běžnou zprávou, Trutnov a celý region nevyjímaje. Své o tom ví třeba Milan Petrov. U rodinného domu přišel během chvilky o horské kolo za 35 tisíc. Měl ale štěstí, policii se ho podařilo najít. „Chtěl bych týmu kriminalistů a vyšetřovatelů trutnovské policie poděkovat . Je příjemné vědomí, že ne vždy mají lumpíci navrch a že není třeba policii vždy jen kritizovat, jak občas činím i já," říká.

Menší štěstí měla rodina Hátlova, která se před deseti dny vydala z Trutnova do Prahy na mistrovství republiky horských kol. „Ubytovali jsme se v hotelu, vyvezli zavazadla do pokoje s tím, že pak se vrátím pro kola. Ještě jsem je zhora viděl, ale než jsem sjel výtahem, bylo jedno pryč. Vyrvané ze zamčeného střešního nosiče," popsal situaci Michal Hátle. Tady je škoda 50 tisíc korun. „Policie byla vstřícná a věnovala našemu případu maximální pozornost. Ale dosud se nikdo neozval a tak si už moc šancí na nalezení nedáváme," dodává.

„Je smutným faktem, že 80 až 90 procent ukradených kol se majitelům nevrátí. Můžeme potvrdit, že vyplacená částka meziročně narůstá. Nejrizikovějšími měsíci, tedy obdobími, kdy máme hlášeno nejvíce takových událostí, jsou červenec, srpen a září," uvedl Jan Šepek z ČSOB Pojišťovny. „Prakticky neexistuje zámek, který by zloděj nepřekonal, pokud už se kolo rozhodne odcizit," dodává.

Velký nárůst

Počet ukradených kol v České republice každoročně roste. V roce 2011 jich bylo nahlášeno 7396, o rok později 7746. Vloni nastal velký skok a číslo vzrostlo na 9682.