Co najdete v záznamu debaty s Andrejem Babišem (video výše):

  • Reakce před verdiktem Ústavního soudu k valorizaci penzí
  • Proč ANO odmítá korespondenční volbu
  • Co by Andrej Babiš doporučil lidem, kteří jsou během voleb v zahraničí
  • Turné Víta Rakušana po regionech
  • Petr Fiala a zapomenutý milion

Ústavní soud ve středu zveřejní nález ke stížnosti poslanců ANO na zákon, jímž se změnil penzijní valorizační mechanismus. Koalice ho prosadila v režimu legislativní nouze a podle mínění opozice porušila princip legitimního očekávání seniorů. Výměna soudce zpravodaje, jímž se po Janu Svatoňovi stal Vojtěch Šimíček, naznačuje, že stěžovatelé asi neuspějí. Soud přesto může vyslovit názor, že porušování jednacího řádu a nadužívání mimořádných právních prostředků demokracii nesvědčí.

Koaliční poslanci omezili počet diskusních příspěvků při projednávání korespondenční volby na dva. Opozici to pobouřilo:

Radek Vondráček si pročítá jednací řád Poslanecké sněmovny.
Nehoráznost, to bude v učebnicích, říká Vondráček ke zvratu ve sněmovně

V úterý si to uvědomili i zákonodárci vládnoucích stran, když změnili usnesení k projednávání korespondenční volby. Původně totiž omezili počet příspěvků jen na dva včetně faktických poznámek. Po přestávce své rozhodnutí změnili a diskusi osekali na dvě desetiminutová vystoupení pro každého poslance.

Jak to vnímá Andrej Babiš a proč vystupuje proti poštovní volbě ze zahraničí, kterou ještě jako premiér podporoval, stejně jako Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách? V debatě se ho zeptáme i na turné Víta Rakušana po českých a moravských městech, jež začalo bouřlivým setkáním v Karviné. Proč říká o ministrovi vnitra, že je „všehoschopný“?

Co vše zaznělo v debatách s Andrejem Babišem v roce 2023? Podívejte se na to nejzajímavější:

Zdroj: Deník/Kateřina Perknerová

V pravidelných debatách Deníku s Andrejem Babišem se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: katerina.perknerova@denik.cz.