Po Vánocích lze podle něj očekávat každoroční výprodej sezonního zboží, zejména oblečení. „Osobně se domnívám, že nás nečeká nějaká výraznější smršť slev než v letech minulých,“ konstatoval Vetyška.

Zásoby obchodníků ve skladech tentokrát podle něj rozhodně nejsou neomezené. „Obchodníci mají letos přiměřené zásoby zboží. V řadě případů, kdy se jedná o exkluzivnější zboží, bych nedoporučoval na slevy čekat vůbec,“ poznamenal Vetyška.

Vánoční nákupy
Barbie, kosmetika i chytré hodinky. Vánoční dárky mají zachránit letošní tržby

Otázkou ale je, jak budou domácnosti ochotné utrácet. „Máme tady nejhlubší propad maloobchodních tržeb ze všech zemí Evropské unie. Propad maloobchodu byl ve srovnání s jinými zeměmi opravdu extrémní, dokonce byl hlubší než v roce 2008,“ přiblížil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Na druhou stranu připomněl, že domácnosti nyní mají vyšší úspory, než bývá dlouhodobě zvykem. „To zase hovoří o tom, že lidé peníze mají. Ale asi jde o to, jak kteří, protože bude jistě velký rozdíl mezi nejbohatší čtvrtinou domácností a tou nejchudší čtvrtinou,“ míní Novák.

Letošním vánočním trendem jsou opět trpaslíci a kombinace černé a bílé
Vánoce přicházejí. Venku panuje letní počasí, obchody už ale myslí na svátky

Specialitou letošní „výprodejové sezony“ bude změna sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Lidem ji ve svém „úsporném balíčku“ od 1. ledna příštího roku naordinovala vláda a o změně by ještě měla rozhodnout sněmovna. Odborníci se ovšem nedomnívají, že by se tato změna daně na cenách nabízeného zboží nějak výrazně projevila. 

Knihy budou nově bez daně

Většina položek zboží, pro něž lidé do obchodů v povánočních slevách nejčastěji směřují, je totiž v nejvyšší sazbě DPH, je tedy už nyní zdaněna 21 procenty. Největší změna daně se ale bude týkat knih. Zatímco letos jsou zdaněny deseti procenty, od příštího roku se za ně nebude DPH platit vůbec.

Určitý dopad na chování zákazníků se ale dá očekávat u potravin. „Vláda se rozhodla, že na ně sníží DPH o tři procentní body, naopak u nápojů včetně minerálek a kojeneckých vod naopak vzroste o šest procentních bodů,“ popsal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Vánoční cukroví? Nejen záležitost zimy. Objednávky cukroví lámou rekordy už v létě
Vánoce jsou tady. Objednávky cukroví už lámou rekordy, styl ozdob určil veletrh

Jak se tedy letos vyplatí kolem silvestra nakupovat? Podle Prouzy se dá očekávat, že si zákazníci jako obvykle předtím nakoupí dost potravin, aby měli hezké oslavy. „Větší nákup potravin se ale vyplatí nechat si až na 2. ledna, protože tam se ta minus tři procenta nižší DPH už projeví,“ míní Prouza. Na nápojích podle něj naopak nemá smysl na konci roku šetřit. „Od Nového roku už budou v nejvyšší sazbě DPH, to bude naopak šest procent navíc,“ připomněl.

Jak se od 1. ledna změní sazby DPH (na vybrané druhy zboží)

Zvýšení z 10 na 12 procent:

- léky a část farmaceutických výrobků
- vstupenky do divadel, kin, sportovních akcí, zoo, bazénů, posiloven
- bezlepkové výrobky
- časopisy a noviny

Zvýšení z 15 na 21 procent:
- nápoje
- řezané květiny

Snížení z 15 na 12 procent:
- potraviny (bez nápojů)
- farmaceutické výrobky a zdravotnické prostředky
- dětské sedačky

Snížení z 10 procent na nulu:
- knihy

Nezmeškejte Deník Nákupní týden  
Blíží se týden plný slev a výhod! Připojte se k akci Deník Nákupní týden od 13. 11. do 19. 11. 2023, a zvyšte své prodeje před Vánoci. Akcí oslovíte ženy, muže i rodiny po celé ČR. S připojením k této akci získáte nejen exkluzivní kupón, ale také inzertní kampaň v médiích VLTAVA LABE MEDIA, kterou můžete využít kdykoliv v průběhu roku. Nemůžete tuto příležitost zmeškat! Kontaktujte nás na martina.bernardova@vlmedia.cz a získejte více informací.