Najít kvalitního brigádníka, který by se postavil za pípu, je pro ně nyní doslova terno. Příkladem je hospoda Nostalgická myš v Šemanovicích na Mělnicku, kde se navíc potýkají i se špatnou dopravní obslužností. „Na víkendy k nám jezdí vypomáhat studentka, ale potřebovali bychom ještě pár rukou navíc,“ řekla majitelka Miroslava Bozděchová.

Jako poražené z covidové krize vycházejí zejména oblíbené restaurace do nedávna hojně navštěvované zahraničními turisty.
Vítězové pandemie? Banky a e-shopy. Hospodám nepomohlo ani zdražení

Brigádnice si v Nostalgické myši vydělá 120 korun na hodinu. Tato částka odpovídá průměru, na nějž si takoví pracovníci „na place“ nyní obvykle přijdou. „Standardem je něco mezi 100 a 150 korunami,“ potvrdil Luboš Kastner, který hostinské zastupuje v Asociaci malýcha středních podniků a živnostníků. Mladým lidem to ale podle něj obvykle za tuto práci připadá málo. „Nechci říkat to klišé, že se jim nechce pracovat, ale mají už prostě jiný životní styl,“ konstatoval Kastner.

Gastronomie trpí, některé jiné obory si ale na nezájem stěžovat nemohou. Podle pracovního portálu Profesia.cz se na jedno brigádnické místo prodavače hlásí téměř 20 zájemců, ještě před dvěma lety jich byla pouhá třetina.

Práce v kravíně. Ilustrační foto.
Pracovat v lese či na poli se lidem nechce. Neláká ani nabídka bytu

Brigáda v hospodě už Čechy neláká. Zájem je o snadnější práciBrigáda v hospodě už Čechy neláká. Zájem je o snadnější práciZdroj: Denik.cz

Nejspíš i proto příjmy brigádníků nerostou, nabízená hodinová mzda se i v jiných oborech pohybuje mezi 100 až 140 korunami. V obchodě se tak podle portálu Platy.cz dá na brigádě při plném úvazku měsíčně vydělat 22 tisíc korun, ve výrobě ještě o šest tisícovek víc.

Studenti mají stejně jako jiní zaměstnanci povinnost svůj výdělek danit. Většinou si s tím ale nemusí lámat hlavu. „Řeší se to dohodou o provedení práce, která má samostatnou sazbu,“ vysvětlil Kastner. Pokud má ale student povinnost svůj výdělek nahlásit a neučiní tak, hrozí mu za to sankce. „Výše pokuty je nejméně 500 korun,“ sdělil Lukáš Heřtus z Generálního finančního ředitelství.