Předchozí
1 z 5
Další

Dirigent Jakub Hrůša

Dirigent Jakub HrůšaDirigent Jakub HrůšaZdroj: Se svolením Jakuba Hrůšy, Ian Ehm

Mezi neradostnými zprávami z ukrajinského válečného pole či energetických burz přišla 18. října jedna, která byla opravdu dobrá. Vynikající český dirigent a brněnský rodák Jakub Hrůša (41) se v září 2025 stane hudebním ředitelem Královské opery v Londýně. Před ním tuto pozici zastával jediný Čech, Rafael Kubelík v padesátých letech minulého století. „Vždycky jsem snil o místě, kde bych mohl pravidelně a bez kompromisů dosahovat nejvyšších standardů v tak náročné umělecké formě, jakou opera bezesporu je,“ řekl Hrůša ke svému jmenování.

Dirigent Jakub Hrůša
Obří pocta pro brněnského dirigenta. Hrůša povede londýnskou Královskou operu

V minulých letech opakovaně vystupoval s Berlínskými a Vídeňskými filharmoniky. V Královské opeře dirigoval Carmen (2018) a Lohengrina (2022). Jako hudební ředitel chce inscenovat Janáčkova, Pucciniho, Prokofjevova a Brittenova díla.

Hrůšova výjimečnost ovšem nespočívá jen v hudebním nadání a píli. Je skvělý vypravěč a znalec fungování divadelního a koncertního světa, složitého organismu proslulých orchestrů. „V operních domech jde často v ideálním smyslu o něco ohromně krásného, ale v reálu je toho někdy těžké dosahovat, protože kolos opery je soukolí, které musí být skvěle řízeno. A v Covent Garden funguje systém, který umožňuje kvalitu dennodenně,“ uvedl v České televizi.

Světové osobnosti roku 2022 podle Deníku, zleva Volodymyr Zelenskyj, královna Alžběta II. a Elon Musk.
Milovaní i kontroverzní. Zahraniční osobnosti roku 2022 změnily svět

Je známý jako náročný, ale zároveň laskavý šéf. „Jakmile orchestr pozná, že dirigent všechno, co dělá, dělá pro tu skladbu a kumšt vůbec, veškeré ostny se ohladí. Je to náš společný zájem,“ řekl v rozhovoru pro Pátek LN. O hloubce jeho promýšlení světa, svědčí i tato slova: „Uvědomuji si, že krása hudby je právě podmíněná tím, že je prchavá a ohraničená tichem. Kdyby sebekrásnější skladba zněla od rána do večera, ztratí veškerý půvab. Je to vlastně úplně stejný princip jako ve Věci Makropulos, kde hlavní hrdinka pochopí, že nekončící život vede k nekončící prázdnotě. Konečnost je zřejmě klíčem ke kráse. Teprve ohraničenost věcí jim dává smysl.“

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček

Vladimír VlčekVladimír VlčekZdroj: Deník/Topi Pigula

Hasiči po dvaceti dnech zdolali požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek ve tři hodiny odpoledne předali poslední hašené území. Tak zněla strohá zpráva z 12. srpna 2022. Skrývá ovšem v sobě doslova hrdinný boj lidí s přírodním živlem nebývalých rozměrů. Nejrozsáhlejší lesní požár v Česku se rozhořel v neděli 24. července. Při jeho potírání se vystřídalo šest tisíc hasičů, kteří měli k dispozici čtyři sta kusů techniky včetně speciálních vrtulníků. Oheň zasáhl rozlohu až 1200 hektarů, spálil zhruba 1060 hektarů. Z ohrožených vesnic muselo odejít kolem pěti set lidí.

Požár v národním parku České Švýcarsko, 9. srpna 2022, Děčínsko
Požár v Českém Švýcarsku je uhašen. Hasiči předali správě parku poslední území

Během této přírodní katastrofy, ale i mnohokrát v minulosti se jako bezchybný profesionál projevil šéf Hasičského záchranného sboru generálporučík Vladimír Vlček. Jako člen záchranných týmů se podílel na několika humanitárních misích, a to jak v České republice, tak i v zahraničí. Nepochybně mu lze věřit, když tvrdí, že největší radostí hasiče je, když se mu podaří někomu pomoci, někoho zachránit. Otec tří dětí, který po svém loňském jmenování Deníku řekl, že „být hasičem je životní poslání a měla by to být čest“, patří oprávněně k osobnostem roku 2022.

Sociolog Daniel Prokop

Daniel ProkopDaniel ProkopZdroj: Deník:/Klára Cvrčková

Daniel Prokop by nemohl kandidovat do Senátu ani na Pražský hrad, neboť mu ještě nebylo čtyřicet let. Přesto si troufám tvrdit, že svou prací, mediálními výstupy a veřejnou angažovaností toho především v tomto roce učinil víc než kdekterý politik. Před třemi lety založil výzkumnou agenturu PAQ Research, v níž se zaměřuje především na témata chudoby a sociální nerovnosti, tedy na ta, o nichž straničtí lídři neradi mluví. Vypovídají totiž o tom, že svou práci nedělají dobře.

Tyto Ukrajinky našly práci už čtvrtý den
Ze specialistů pomocníci. V příjmové chudobě žije třetina ukrajinských uprchlíků

Prokop se zabýval i důsledky covidu (vytvořil a vedl projekt Život během pandemie a různé výzkumy ohledně dopadů pandemie na vzdělávání v ČR) a výrazně vstupoval do veřejného prostoru s názory na vládní pomoc po rozjeté inflaci a v energetické krizi. Byl to on, kdo burcoval proti nesmyslně plošným dávkám a upozorňoval, že kvůli extrémní složitosti formuláře na příspěvek na bydlení o něj žádají jen čtyři procenta občanů, kteří na něj mají nárok. Prokop se stal jedním z mála představitelů sociálních věd, jimž politici naslouchají. I proto je členem Národní ekonomické rady vlády. Daniel Prokop je příkladem vědce, který se neuzavírá do akademické bubliny, ale aktivně přispívá k formování současnosti.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel ŘehkaNáčelník Generálního štábu Armády ČR Karel ŘehkaZdroj: Profimedia

Nejvyšším vojenským velitelem se sedmačtyřicetiletý generálmajor Karel Řehka stal letos 1. července. Ačkoliv přicházel z civilní funkce šéfa Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, byl vnímán především jako voják, bývalý velitel 601. skupiny speciálních sil. V situaci, kdy Rusko přepadlo Ukrajinu, na nejvyšším armádním stupni stanul muž, který si nebere servítky a nabízí ostře konturované názory. Na velitelském shromáždění 22. listopadu uvedl, že česká armáda se musí chystat na konflikty velkého rozsahu. Dodal, že eskalační potenciál války na Ukrajině stále roste, a nelze vyloučit ani ty nejvážnější scénáře.

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Karla Řehky (na snímku) k prioritám a hlavním úkolům v roce 2023, 22. listopadu 2022 Praha
Náčelník štábu Řehka: Střet mezi Ruskem a NATO by se Česka dotkl okamžitě

Pokud by došlo ke střetu Ruska a NATO, podle Řehky by se to Česka dotklo okamžitě a jeho armáda by byla aktivním účastníkem od první minuty. Zopakoval, že ačkoliv je nutné urychlit modernizaci armády, války vyhrávají lidé, nikoliv zbraně. Proto vidí nejdůležitější prvek ve vůli celé společnosti zvyšovat obranyschopnost země a investovat do ní. „Zároveň musíme striktně prioritizovat a být brutálně efektivní,“ uvedl. Svou přímočarostí a odhodláním budovat moderní a dobře vycvičenou profesionální armádu Karel Řehka potvrdil, že je mužem na správném místě.

Spisovatelka Kateřina Tučková

Kateřina Tučková je jako žena neustále něčím fascinovánaKateřina Tučková je neustále něčím fascinována.Zdroj: se svolením Davida Konečného

Současná česká literatura se pyšní výraznými ženskými autorkami, které se věnují různým žánrům kromě tzv. ženského románu. Patří k nim Radka Denemarková, Petra Hůlová, Alena Mornštajnová, Karin Lednická a Kateřina Tučková, laureátka letošní Státní ceny za literaturu. Převzala ji především za román Bílá Voda, ale, jak stojí v oficiálním zdůvodnění poroty, též za dosavadní tvorbu, která otvírá málo známá historická a společenská témata a pomáhá je zpřístupňovat veřejnosti. Tím jsou míněny knihy Žítkovské bohyně či Vyhnání Gerty Schnirch, za niž v roce 2010 získala čtenářskou Magnesii Literu.

Kateřina Tučková nepatří ke spisovatelkám, které si nad realitou našeho světa udržují bohorovný nadhled, či naopak určitými věcmi obyčejného života záměrně intelektuálně opovrhují
Psaní je někdy i celodenní šichta, říká spisovatelka Kateřina Tučková

Bílá Voda přibližuje osudy řádových sester z kláštera v pohraničí. „Trochu mě zarazilo, když jsem si uvědomila, že jsem od roku 1995 teprve třetí ženou, která cenu obdržela. Zároveň to pro mě znamená, že sice míří do mých rukou, ale vnímám ji i jako cenu pro celou aktuální silnou generaci ženských spisovatelek,“ uvedla Kateřina Tučková.

Sama je až renesanční osobností, spisovatelkou, dramatičkou, historičkou umění a kurátorkou výstav. Má doktorát z historie umění na Univerzitě Karlově. Není divu, že právě ji si vybral výtvarník Stanislav Jirčík pro jeden z portrétů na svou kontroverzní kopii Mánesova kalendária na Pražském orloji.