Pořádný shon mají v posledních dnech zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS). Do posledního únorového dne totiž musí na ministerstvo kultury doručit žádost o rozšíření nemateriálního dědictví pivní kultury na celou Českou republiku.

„Od loňského roku se tímto statkem honosí Jihočeský a Plzeňský kraj. Budeme však rádi, když bude do pivní kultury začleněna celá Česká republika jako celek. I proto teď finišujeme nejen s přihláškou, ale také s jejími přílohami,“ řekl Deníku výkonný ředitel ČSPS Tomáš Slunečko.

Zdražování piva v Česku? Někde k němu ještě nepřistoupili: 

Novoroční zvýšení DPH u čepovaného piva způsobilo velký průvan nejen v ceníku hospůdek, ale i v jejich návštěvnosti
Ne všechny hospody od začátku roku zdražily pivo. Mají pro to své důvody

Podle něj je to jeden z kroků pro naplnění snu mnoha českých pivařů a pivovarníků zapsat místní pivní kulturu na seznam světového dědictví UNESCO. Z tohoto pohledu je zatím před Českem pouze Belgie, která má svoje pivo na seznam světového kulturního dědictví zapsané od roku 2016. Česko zde zastupuje od loňského roku chmelařská oblast Žatecka.

Slunečko však ví, že do UNESCO je ještě dlouhá cesta. „Nyní bude mít ministerstvo kultury čas na posouzení naší žádosti, kterou také předá Národnímu ústavu lidové kultury. Někdy na přelomu dubna a května bychom měli obhajovat před Národní radou na ministerstvu kultury,“ popsal další postup. Poslední slovo pak bude mít ministr kultury. „Ten by měl rozhodnout do konce roku,“ doplnil Slunečko.

Pokud se nakonec pivní kultura rozšíří na celou republiku, bude do seznamu světového dědictví sice cesta otevřena, ale nebude vůbec krátká. „Pokud půjde vše podle plánu, tipuji, že k zapsání na UNESCO by mohlo dojít tak za šest let,“ řekl už dříve Deníku ředitel Národního ústavu lidové kultury Martin Šimša.

Pomůže UNESCO Budvaru?

Jedním z těch, kdo dlouhodobě podporují zápis české pivní kultury na seznam UNESCO, je pivovar Budvar. Ten se přes sto let po celém světě soudí s americkým gigantem Anheuser-Busch o značku Budweiser. Sám pivovar si však nemyslí, že by mu zápis ve sporech pomohl. „Tuto iniciativu vnímáme velmi pozitivně a podporujeme ji, ale pokud dojde k zápisu na seznam, na spory to nebude mít vliv,“ uvedla mluvčí pivovaru Barbora Povišerová.

Pro úplnost dodala, že dlouhodobě se budějovickému pivovaru daří ve světě vyhrávat kolem 70 procent sporů o ochrannou známku.

Klimatické změny ohrožují dokonce i chmel. Více čtěte v textu: 

Nositelem hořkosti v tradičním českém alkoholickém nápoji jsou alfa hořké kyseliny obsažené v chmelu. Jak však dokazuje studie českých vědců, právě chmel ohrožují klimatické změny
České pivo kvůli změnám počasí (ne)hořkne. Budoucností jsou nové odrůdy

„Ve většině evropských zemí máme exkluzivitu k užívání označení Budweiser Budvar. V rámci celého světa pak můžeme rozdělit otázku ochranných známek na tři oblasti. Zaprvé jsou to státy, kde máme exkluzivitu k užívání značky Budweiser Budvar. Pak existují země, v nichž užíváme označení Budějovický Budvar a zároveň je zde v rámci trhu koexistence s americkým Budweiserem. A zatřetí jsou některé země, kde užíváme označení Czechvar, například v USA,“ doplnila mluvčí.