Úřad v úterý zpětně zveřejnil také nedělní údaje o koronaviru, které v pondělí nebyly na jeho webu kvůli zálohování dat k dispozici. Podle zveřejněných údajů v neděli bylo v zemi potvrzeno 3326 nákaz koronavirem, což bylo proti předchozí neděli přibližně o 940 méně.

Sedmidenní incidence je k úterý na hodnotě 595, a je tak nejnižší od poloviny ledna. Minulé pondělí připadalo na 100 tisíc obyvatel za předchozích sedm dní 939 nově nakažených, v neděli to bylo 625. Nejméně příznivá epidemická situace je v Plzeňském kraji, kde za poslední týden připadá 766 nově potvrzených případů v přepočtu na 100 tisíc lidí. Naopak nejméně takových případů je v Karlovarském kraji, kde je incidenční číslo na hodnotě 428.

Testování na covid
Dva roky s covidem. Virem se nakazil každý třetí Čech, potvrzují data

Od začátku epidemie v březnu 2020 se v ČR novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo přes 3,58 milionu lidí, zemřelo 38 685 z nich.

V nemocnicích je nyní s covidem-19 proti minulému pondělí o 760 méně pacientů. V těžkém stavu je 203 z nich, o týden dříve jich bylo na 240. Oproti neděli je ale hospitalizovaných o stovku více.

Klesá zájem o testování i vakcínu

Laboratoře v pondělí provedly na 48 600 testů. V mezitýdenním srovnání jich bylo o 17 200 méně. Počet testů klesá zhruba od začátku února. Přibližně od stejné doby se pozvolna snižuje i jejich pozitivita, i když v mezitýdenním srovnání občas stoupne. Například u preventivních testů se proti minulému pondělí zvýšila o půl procentního bodu na 13,7 procenta. V případě diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, pozitivita vzrostla o bod na 35,9 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, mírně klesla na 19,7 procenta.

Ještě déle než zájem o testování klesá zájem o očkování, které může lidi ochránit před těžkým průběhem nemoci covid-19. V pondělí zdravotníci naočkovali 5715 lidí, o týden dříve počet aplikovaných dávek vakcíny byl o 2000 vyšší. Většina přitom připadá na posilující dávky, které si nechávají aplikovat lidé s dokončeným očkováním. Dokončené očkování má v Česku téměř 6,85 milionu lidí, posilující dávku dostaly čtyři miliony z nich.