Poslední léta ukázala, že ačkoliv stát je většinou horší hospodář než soukromý majitel, z hlediska odolnosti země a její bezpečnosti je výhodné, když některá odvětví drží ve stoprocentním vlastnictví. Nebo na ně má alespoň rozhodující vliv.

Otázka pro tento týden: Měl by ministr zdravotnictví Vlastimil Válek skončit, pokud se nedohodne s lékaři a omezí se zdravotní péče? Hlasujte v ANKETĚ.

Pokud je tato záležitost nenávratně ztracena, musí vládní garnitura zabrat jinde, konkrétně v podpoře technologií a investic s rozdílovým charakterem. Jenomže Fialův kabinet už druhý rok neúspěšně čelí rostoucím cenám energií a v lednu to vypadá na další růst, pro některé odběratele až o třetinu.

A co se týká onoho chytrého pohybu vpřed, ani tam nejde o žádné Monte Carlo. „Po takřka dvou desetiletích dohánění už hospodářství mnoho let jen sotva rostea ekonomové varují, že bez zásadních změn ztratí kontakt s ostatními evropskými zeměmi,“ napsal o ČR německý Die Welt.

Podívejte se, co zaznělo v předchozí debatě Deníku s premiérem Petrem Fialou:

Český premiér Petr Fiala
Fiala vzkázal v debatě Deníku Elonu Muskovi, že je naivní a nezná dějiny

Aktuální selhání kabinetu je ale konkrétnější než debaty o tom, zda Česko je, či není „nemocným mužem Evropy“. Týká se toho, co je vždy na prvním místě, tedy peněz, a to pro nepedagogické pracovníky a lékaře. Když kvůli nízkým mzdám odejdou ze škol kuchařky a uklízečky, může se krám zavřít.

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články najdete pohromadě ZDE

Ještě horší by to bylo v případě nemocničních doktorů, kteří by od prosince mohli přestat sloužit přesčasy, neboť zákonem předepsaných 150 hodin už mají dávno splněných. Co je to34 let po revoluci za systém, který dělá z lékařů otroky finančně závislé na stovkách přesčasových hodin? Proč to neřešila ani pravicová vláda a její ministr zdravotnictví z TOP 09 Vlastimil Válek?

Ve čtvrtek v 10:00 se na to zeptáme premiéra Petra Fialy.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.