Získat si mediální pozornost a ohlas v sociálních sítích šířením třeba i nepravdivé informace, proměnit takto získaný kapitál v politický vliv a doufat, že informace uvádějící věc na pravou míru neproniknou k tolika lidem jako původní nepravdivá konstrukce. To je politická strategie, která do určité míry opravdu vychází, jak na to upozornil právě František Vrabel, zakladatel a ředitel společnosti Semantic Visions.

Václav Klaus mladší.
Václav Klaus mladší si rýpl do německých "vánočních" trhů. Lžete, oponují lidé

Tato společnost sleduje 90 procent globálního zpravodajského obsahu na internetu a primárně se zaměřuje na detekci hrozeb pro miliony firem po celém světě.

Ve svém vystoupení na Foru Media Vrabel varoval, že o politickém vlivu konkrétního politika či politické strany nebo hnutí stále silněji rozhoduje četnost, s jakou se o nich píše. Přičemž kontext se stává bohužel vedlejší. „Lidské podvědomí neumí myslet v záporu. Jakmile jednou něco dostaneme do mozku, tak to tam zkrátka máme,“ podotkl Vrabel.

Bývalý ministr Martin Pecina šíří fotografii Andreje Babiše se zakladateli hnutí Milion chvilek pro demokracii, kterou uvádí ve falešném kontextu
Bývalý ministr Pecina se opřel do Milionu chvilek. V komentáři ale nepsal pravdu

Právě tuto strategii lze hledat za snahou řady politiků pasovat se do role „ochránce“ před často imaginárním nebezpečím, a naopak deklasovat soupeře, byť s pomocí vymyšlených argumentů.

„Já vás ochráním“

Strategii „ochrany“ před nereálnou hrozbou využil v poslední době například Václav Klaus ml., předseda politického hnutí Trikolóra. Ten na svém Facebooku tento týden „varoval“, že v Česku „nesmíme připustit“ praxi, která podle něj nyní panuje v Německu i jinde. Že vánoční trhy tak už nejsou pro jistotu ani označovány.

"Hodně měst v Německu i jinde už raději ani nehovoří o vánočních trzích, čemukoli křesťanskému se vyhýbají obloukem. Jmenuje se to Winterfest (Oslava zimy) a podobně," napsal na svém facebooku Václav Klaus ml. 

Deník proti fake newsZdroj: DENÍKSamotní návštěvníci jeho profilu ho však usvědčili ze lži a z toho, že v Německu existují tisíce trhů, které jsou nadále oficiálně označeny jako vánoční a provází je tradiční křesťanská symbolika.

Na dotaz Deníku, kde svou informaci Václav Klaus mladší vzal, odpověděla tisková mluvčí hnutí Trikolóra Ivana Kerlesová. Prý šlo o článek na Neviditelném psu z 21. prosince 2018 s názvem Evropa: Islamizace Vánoc, což byl převzatý materiál Reného Davida z konzervativního think tanku Gatestone Institute. „Organizace na sebe přitahuje pozornost publikováním falešných či nepřesných informací," uvádí se o tomto institutu ve Wikipedii s odkazem například na agenturu Bloomberg či americkou televizi NBC.

Údajní migranti v Karlíně.
V Karlíně prý vysadili z autobusu migranty. Šlo o turisty, přijeli do restaurace

„Václav Klaus ml. vysílá signál svému potenciálnímu elektorátu a oslovuje jej. Tím, že říká podobné věci, se vcelku čitelně zařazuje na politické mapě právě tam, kde sbírá podporu, vymezuje se a především na sebe opakovaně strhává pozornost. Smyslem je spojit svou osobu a Trikolóru s určitými tématy a názorovými směry, být tím, kdo v tomto proudu určuje agendu a je nejviditelnější osobností,“ řekl Deníku Petr Nutil, zakladatel webu Manipulatori.cz, který se věnuje právě odhalování dezinformací.

„Samozřejmě, že sám VKml (zkratka používaná pro označení Klause mladšího, pozn. red.) ví, že to není pravda, ale o to nejde. Stejně tak nejde ani o to, že ho na to upozorňují lidé v komentářích. To, o co jde, je jasné ukotvení v určitém názorovém a hodnotovém spektru a medializaci. Tedy kotvení v mysli lidí coby obránce ´tradičních´ hodnot a obrany ´normálního´ světa,“ dodal Nutil.

„Když se vám třeba nelíbí vojenské zátarasy na vánočních (tedy čím dál častěji zimních, nikoli křesťansky vánočních) trzích západních měst a hrůzná bezpečnostní situace tamtéž – tak strašíte a manipulujete a tak,“ setrval Václav Klaus mladší ve svém narativu i v komentáři pro Novinky.cz.

„Pravda je jen jiný postoj“

Úspěch dezinformace přitom často stojí právě na tom, že dezinformátor odmítne brát ohled na fakta a odkazy na skutečný stav věcí se mu podaří prezentovat jen jako „jiný postoj“ či „jiný názor“, plně srovnatelný s tím, který nemá oporu v realitě.

Strategii deklasování "soupeře" za pomoci falešných argumentů použil například bývalý politik Martin Pecina. Ten na svém Facebooku obvinil iniciátory občanského hnutí Milion chvilek pro demokracii Mikuláše Mináře a Bejamina Rolla, že se původně chtěli nechat platit Andrejem Babišem, a teprve po jeho odmítnutí se prý obrátili proti němu.

Notebook. Ilustrační foto.
Záměrné šíření dezinformací je ohrožením demokratických mechanismů, míní Senát

Použil k tomu fotografii obou mužů, kteří si na Národní třídě pořídili s Babišem selfie. Mělo to ale háček: Selfie vzniklo za zcela jiných okolností, než uváděl Pecina. Snímek pocházel z dva roky starého setkání všech tří na pražské Národní třídě, kde oba aktivisté předali 17. listopadu roku 2017 Babišovi osobně studentskou výzvu nazvanou „Chvilka pro Andreje“. V níž ho naopak žádali o splnění předvolebních slibů.

Aby ho k sobě "nalákali", požádali ho, aby se s nimi vyfotil. Pecina nejdřív Deník s dotazy odbyl, posléze poslal krátké vyjádření: "Jsem rád, že jste mne upozornil na můj omyl. Já si myslel, že chtěli peníze. A oni zatím Babiše jenom podvedli. Fajn kluci."

„Výrazným rysem například ruské dezinformační scény je relativizace pravdy,“ uvedl na konferenci Forum Media Vrabel. Před šířením dezinformací proruskými aktivisty varovala také česká tajná služba BIS, která je ve své poslední zprávě označila za „nejzávažnější hrozbu pro ústavnost Česka“. Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta republiky Miloše Zemana, poté BIS obvinil, že za dezinformátory označuje „lidi s odlišným názorem“, což je podle něj nepřijatelné.