V posledních dnech tempo očkování zrychlilo, přesto se stále nedaří překonat plánovanou hranici 100 tisíc očkovaných denně. Od minulého týdne se počet očkovaných drží v pracovních dnech nad 70 tisíc naočkovaných za den. Více očkovaných za den než ve čtvrtek bylo před týdnem, kdy zdravotníci aplikovali 87 743 dávek vakcíny. Přes 80 tisíc dávek za den se vyočkovalo ještě minulý týden v pátek a v tomto týdnu v úterý a ve středu.

Očkovat se začalo koncem loňského prosince, od té doby zdravotníci aplikovali ke čtvrtečnímu večeru 3 992 027 dávek, ukončené očkování má 1 094 338 lidí. Lidé ve věku 40 až 44 let se budou moci k očkování registrovat od nedělní půlnoci. Poté už se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) možnost očkování otevře pro všechny zájemce nad 16 let.

V zemi se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Zhruba 79 procent dávek bylo od Pfizer/BioNTech, necelých 11 procent je od AstraZenecy a zhruba desetina od Moderny. Vakcínu Johnson & Johnson, se kterou se očkuje zhruba tři týdny a u níž se na rozdíl od ostatních používá jen jedna dávka, dostalo ke čtvrtečnímu večeru přes 21 tisíc lidí.

Celkem se v zemi nákaza od loňského března potvrdila u 1,651 milionu lidí, většina se vyléčila, 29 857 lidí s prokázaným onemocněním covid-19 zemřelo. Počty nově nakažených v Česku klesají od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17 tisíc. Od začátku května připadá v průměru přes 1400 případů na den, dubnový průměr činil přes 3100 pozitivních testů na den a v březnu to bylo 9660 nově nakažených na den. Zvolna klesá i počet lidí, kteří leží s covidem v nemocnici, ve čtvrtek jich bylo 1578, z toho 319 v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání je hospitalizovaných zhruba o 650 méně, pacientů ve vážném stavu ubylo oproti minulému čtvrtku 85.

Statistiky ale nezahrnují pacienty, kteří už jsou covid negativní, ale dál vyžadují nemocniční péči, zátěž nemocnic je tak ve skutečnosti mnohem větší. Podle dat ministerstva bylo k dnešnímu ránu volných zhruba 6100 standardních lůžek s kyslíkem, což představuje 26 procent z celkového počtu. Postelí s umělou plicní ventilací je neobsazeno přibližně 670, tedy 29 procent.

Testů provedly laboratoře ve čtvrtek opět méně, v mezitýdenním srovnání jejich počet tento týden klesá každý den. Za čtvrtek jich ministerstvo eviduje přes 179 tisíc, před týdnem to bylo zhruba o 50 tisíc víc. Počet PCR testů klesl na necelých 13 tisíc a antigenních na 166 tisíc. Podíl objevených nákaz u preventivních testů, které tvoří většinu z celkového počtu, se drží na 0,12 procenta. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních pohybuje kolem 2,4 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, stoupl z šesti na 7,17 procenta.

Vzhledem ke zlepšování epidemické situace se v zemi v posledních týdnech postupně uvolňují protikoronavirová omezení. Vláda se dnes bude zabývat pravidly pro cestování do sousedních zemí v době koronavirové pandemie nebo podmínkami otevření restauračních zahrádek. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) už ve čtvrtek avizoval, že od soboty si bude Česká republika uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem.