Nyní je v celé zemi povinnost nosit roušku ve společných prostorách škol mimo třídy, tedy na chodbách či toaletách. Nově je tak budou nosit žáci i ve třídách během vyučování. „Z mého pohledu je toto opatření určitě chtěné,“ souhlasil i pražský primátor Zdeněk Hřib.

Odběrové místo na testování Covid - 19 v pardubické Krajské nemocnici.
ON-LINE: Počet nakažených s covidem skokově narostl. Přibývá i hospitalizovaných

„Situace není dobrá. Epidemie nabírá na síle, pokud nepřijmeme další preventivní opatření a nebudeme dodržovat stávající, situace bude vážná," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle něj lidé nařízení příliš nedodržují. Znovu zopakoval pravidlo tří R – ruce, roušky a rozestupy. „Důležité je apelovat na přístup každého z nás. Bez dodržování těch pravidel nejsme schopni situaci zvládnout," upozornil Vojtěch.

Od zítřka bude také možné stáhnout si rovněž aplikaci eRouška. „Prosím všechny, aby si tuto aplikaci stáhli. Je to pro nás důležitý nástroj, abychom co nejrychleji dali informace o kontaktech. Neřeší, kde se člověk nachází, ale pouze informuje, že se člověk s nakaženým setkal," ubezpečil Vojtěch.

Cestující si 1. 9. 2020 zase museli nasadit roušky ve vozech pražské MHD.
Češi a roušky: čím déle je nosí, tím méně jim věří

Odložte větší akce, apeloval Vojtěch

Ministr Vojtěch rovněž apeloval na organizátory, aby odložili větší akce, teambuildingy a podobně, protože právě velké akce jsou z hlediska přenosu rizikové.

Od půlnoci do 6. hodiny ranní bude také zákaz provozu stravovacích služeb. „Nechceme zavírat podniky a dělat plošná ekonomická opatření. Neplánujeme jakýkoliv lockdown, který jsme zažili na jaře, na druhou stranu musíme přijmout opatření pro riziková místa," dodal Vojtěch. 

„Nemoc covid-19 od začátku září nabrala na rychlosti a změnila podobu šíření. Máme velké riziko exponencionálního šíření. Stále je však velká většina nakažených bezpříznakových," informoval na tiskové konferenci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Mortalita je však stále nízká – kolem 0,3 procenta.

Většina okresů na semaforu bude také podle Vojtěcha od pátku oranžová, tedy na druhém stupni rizika. To znamená počínající komunitní šíření. Nově přibude Cheb, Příbram, Mělník, Praha-západ a Nymburk.

Zastavit exponenciální růst

Nová opatření avizoval ministr Vojtěch už ve středu. Provozovatel nově nesmí připustit ve vnitřních prostorech provozovny stravovacích služeb více zákazníků, než je ve vnitřních prostorech provozovny míst k sezení pro zákazníky.

Hraniční kontrola na česko-slovenských hranicích.
Pravidla pro cestu na Slovensko jsou hotová: karanténa, testy, nařízení, výjimky

Smyslem opatření je omezit úzký kontakt stojících osob v barech, klubech či restauracích. Přidělené místo každému účastníkovi akce znamená vytvoření určitého distancu od ostatních. "To však neznamená, že by se v prostoru nemohlo například tančit," dodal Vojtěch.

Lidé, kteří mají své přidělené místo se mohou v roušce normálně pohybovat po provozovně. I nadále tak bude možné pořádat například plesy, taneční a další akce. Každý účastník takovéto akce však bude muset mít své místo k sezení,“ upřesnil vedoucí Epidemiologické skupiny při Ministerstvu zdravotnictví profesor Roman Chlíbek.