V dalším díle pravidelného podcastu Deníku „Evropa pro Čechy” se s Marcelem Moržolem, specialistou Deníku na evropské fondy, podíváme opět po čase do Štrasburku, kde byl jeho hostem europoslanec za Pirátskou stranu Mikuláš Peksa.

Mikuláše Peksy se Deník zeptal, jak se to s plněním cílů klimatické dohody, k nimž se podle pirátského europoslance zavázal za Česko tehdejší předseda vlády Andrej Babiš. Peksa, jehož strana je součástí frakce Zelených, se také vyjádřil k otázce, zda jaderná energetika může být součástí boje za omezení klimatické změny.

Evropa v souvislostech

Evropa v souvislostechEvropa v souvislostechZdroj: se svolením EU

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Evropský parlament se nepodílel na jeho přípravě a nenese žádnou odpovědnost za informaci, informace nebo stanoviska vyjádřená v rámci projektu, ani jimi není vázán, neboť za ně v souladu s příslušným právem odpovídají pouze autoři, oslovené osoby, vydavatelé nebo vysílatelé programu. Evropský parlament nemůže být činěn odpovědným ani za přímé nebo nepřímé škody, které mohou vzniknout při realizaci projektu.

Zeptali jsme se také, jak na tom Česko v současnosti je a jak radikální kroky bude muset podniknout, aby svým závazkům dostálo. Řeč přišla i na geneticky upravené plodiny a na to, zda je budou moci evropští zemědělci používat.

Dalším tématem pak bylo možné posílení extrémních sil v novém evropském parlamentu a jejich možný vliv na fungování tohoto jediného přímo voleného orgánu Evropské unie. A zda lze tyto síly spojovat, jak Peksa říká, s fašistickou agendou. Zastavíme se u toho, jak moc oprávněné takové obavy jsou a zda skutečně mohou extrémní nacionalistické síly ovládnout po volbách Evropský parlament a získat v něm důležité slovo.

Zdroj: Deník/Marcel Moržol

Podcast Deníku „Evropa pro Čechy“ o dění nejen v Evropské unii vysíláme už třetím rokem každou středu ve 12:00. Pořadem vás provází evropský editor Deníku Luboš Palata.