Předchozí
1 z 5
Další

Věřte nebo ne, Havlovický pohár se v obci na Úpicku hraje už více než 40 let, a tak, jako zažil slabší období, velebil si i ve velké euforii. „Jen tak nezapomenu na roky, kdy na náš turnaj jezdilo až sedmdesát mužstev nejen z okolí, ale i z kolébky fotbalu - Anglie. Někteří dorazili na kvalifikační zápasy, dvakrát si zahráli, vypadli a jeli zase domů,“ vzpomíná nepřehlédnutelný Miloslav Tohola, jemuž s turnajem skoro od začátku pomáhá mimo jiných do sportovního dění zapálená manželka Alena.
S nápadem pořádat turnaje před hromadou let přišel Toholův kamarád Honza Špaňko. Hřiště bylo jaké bylo, tráva vysoká, brány dřevěné a do toho ještě křivé. To ale milovníkům kulatého míče nevadilo. „Sešlo se tehdy osm manšaftů a my jsme jako pořadatelé vyhráli. Chytlo nás to natolik, že jsme chtěli v tradici pokračovat,“ prozrazuje muž, který dříve sám fotbal hrával, ačkoliv tvrdí, že to v něm daleko nedotáhl.

Miloslav Tohola, sportovní nadšenec v pokročilém věku.Zdroj: archiv Miloslava Toholy

Ale kde že. Tehdejší krajský přebor, který si zahrál za úpickou Spartu, rozhodně nebyl soutěží, nad níž byste jen mávli rukou. Později to sice byla I. A třída i I. B třída, pořád ale úroveň, do které se leckterý jiný fotbalista za celou kariéru nepodívá. V Úpici s kopanou začínal ve dvanácti letech a za velké štěstí považuje fakt, že si v žácích zahrál i proti slavné pražské Dukle, když zrovna byla v regionu na soustředění. V pětatřiceti nakonec kariéru ukončil. „Chytal jsem poslední zápas za pražskou Spartu, když k nám přijeli hrát její internacionálové. Já v jejich brance nahradil absentujícího Krameriuse,“ přidává perličku. Komu se poštěstí hrát v jednom mužstvu s hráči jako Kvašňák nebo Migas?

Miloslav Tohola, sportovní nadšenec v pokročilém věku.Zdroj: archiv Miloslava Toholy

Miloslav Tohola, to ale není jen fotbal. Coby správce sportovního areálu v Havlovicích přičichl snad ke všem odvětvím. Dříve sice neměl tolik času, teď si ale rád zahraje ping pong nebo minigolf. Za největší libůstku však považuje jízdu na kole, na které kdykoliv může vyrazit sám, ve dvou nebo s partou kamarádů. Nic víc k radosti nepotřebuje. Rád si zahraje i hokej, v tradičních zápasech Winter Clasic (svobodní - ženatí). A právě s hokejem je spojena další příhoda z historie havlovického areálu.

Miloslav Tohola, sportovní nadšenec v pokročilém věku.Zdroj: archiv Miloslava Toholy

„V průběhu let se nám podařilo vybudovat asfaltovou plochu, a to za přispění tehdejšího předsedy ČSTV Antonína Himla. Toho jsme oslovili s kolegou při pohárovém zápasu v hledišti stadionu pražské Sparty s pozvánkou na náš turnaj. Do Havlovic sice nepřijel, ale po schůzce na ČSTV, na kterou nás pozval, jsme získali dotaci 300.000 korun, která posloužila k vybudování zmíněné plochy. A když v Trutnově rušili staré mantinely, mohli jsme si je odmontovat a po následné instalaci v Havlovicích nám sloužily mnoho let. Při příznivých klimatických podmínkách tak kropíme a v minulých letech jsme díky tomu zorganizovali i tréninky druholigových hokejistů Trutnova pod širým nebem,“ vypráví Tohola.

Miloslav Tohola, sportovní nadšenec v pokročilém věku.Zdroj: archiv Miloslava Toholy

Samozřejmostí se na místním „zimáku“ stala veřejná bruslení. „Areál snímá kamera, takže se o našich aktivitách může leckdo dozvědět i v okolních obcích. Bruslit k nám jezdili i lidé například z České Skalice, parkovala tu spousta aut,“ pamatuje Tohola. Nejinak je tomu u jiných sportovních aktivit v Havlovicích. Vždyť sem i díky nadšení zdejšího velkého patriota jezdí na hromadné akce školy, školky, konají se zde firemní akce a je jedno, zda jsou návštěvníci od Náchoda, Trutnova, Dvora Králové nad Labem nebo třeba ze Žacléřska a dalších míst. Pro Miloslava Toholu je funkčnost a využití sportovního areálu v Havlovicích jedním velkým splněným snem.

Miloslav Tohola, sportovní nadšenec v pokročilém věku.Zdroj: archiv Miloslava Toholy