„Kdo má příjem rodiny 30 tisíc hrubého a rostou mu náklady na bydlení a na domácnost, pak nepochybně má také nárok na příspěvek na bydlení, o který si může požádat,“ uvedl Fiala.

Teplárny vzhledem k chladnému víkendu obvykle již spustily topnou sezonu. Z dlouhodobého pohledu jde o průměrný začátek, běžně se totiž s vytápěním začíná právě kolem 17. září.
Topná sezona začala. Strop na ceny bytovkám pomůže jen částečně, tvrdí znalci

Kupříkladu čtyřčlenná rodina si tak podle něj může přilepšit částkou až 20 tisíc korun měsíčně. „To je opravdu významná pomoc, takže kdo máte problémy se splácením, nebojte se požádat o příspěvek na bydlení,“ konstatoval Fiala. Vzhledem k tomu, že je Česko také kvůli ruské válce na Ukrajině v extrémní situaci, by se podle něj neměli požádat o pomoc ani ti, kteří dosud nikdy v životě o žádnou sociální dávku nežádali.

Debata Deníku s Petrem Fialou o cenách potravin:

Zdroj: Deník

Potraviny jsou nyní stále dražší zejména kvůli rostoucím cenám vstupů, především energií. Jejich ceny již vláda slíbila zastropovat, u potravin se ale takovému kroku brání. „V případě energií přestal fungovat trh a bylo namístě zasáhnout. V případě potravin trh funguje,“ vysvětlil Fiala. Předpokládá, že po zastropování cen energií, jež se bude týkat i zemědělců, proto také ceny potravin klesnou.

Ceny piva rostou nejrychleji od začátku tisíciletí. Ilustrační foto.
Pivo extrémně rychle zdražuje. Přesto si ho Češi mohou dovolit víc než před lety

K poklesu cen potravin pro spotřebitele by podle Fialy měla vést i mimořádná pomoc pro zemědělce. „Naše vláda uvolnila 870 milionů korun na pomoc zemědělcům, aby mohli využívat i plochy, které dosud ležely ladem, a tím toho vypěstovat víc,“ připomněl premiér.

Zastropování cen potravin Fiala odmítá také mimo jiné kvůli zkušenosti z Maďarska, které tak již učinilo. „Když zrušilo cenový strop, tak skokově narostly ceny potravin - chléb o víc než 60 procent, sýry o víc než 60 procent, mléčné produkty o víc než 50 procent, takže ve výsledku má Maďarsko prudké zdražení potravin a vyšší inflaci než Česká republika,“ dodal premiér.