„Při odchodu si jej mohl ponechat jako suvenýr, nebo mohl žádat zálohu zpět,“ vysvětlila mluvčí poděbradské radnice Radka Kakrdová. Návštěvníkům to nevadilo, systém se jim zalíbil a středočeské město se na svých akcích od té doby bez jednorázových plastů obejde. A platí to i pro další tuzemská města, která především na různých městských či vánočních akcích plastové nádobí odbourala.

Od poloviny letošního roku to už ani jinak nepůjde. Plastové vatové tyčinky, příbory, talíře, brčka, kelímky a míchátka z plastu i nádoby na potraviny a nápoje z expandovaného polystyrenu jsou od července oficiálně zakázány a nepůjde je koupit. Ze stánků či obchodů však nezmizí okamžitě – obchodníci a restauratéři budou smět doprodat své zásoby do července 2022. Místo plastů se objeví hlavně dřevěné nádobí a papírové obaly. Případně výrobky na opakované použití.

Richard Brabec.
Na kotlíkové dotace půjdou další miliardy, říká Brabec. Víme, pro koho budou

„Jsme na cestě ke skoncování se zbytečným nádobím pro pouhou jednu konzumaci,“ sdělil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Jeho úřad již zařídil podporu snížení používání jednorázových plastů pro více než dvacet projektů měst a obcí, mezi něž z evropských prostředků rozdělil téměř šedesát milionů korun.

Obcím by se zodpovědné jednání ohledně jednorázových plastů nemělo nijak zvlášť prodražit. „Zákon o jednorázových plastech zavádí povinnost výrobců plastů finančně se podílet na úklidu plastového odpadu prostřednictvím smluv s obcemi a také podílet se na jejich nákladech na úklid odpadu odloženého mimo určená místa,“ řekla Deníku mluvčí Svazu měst a obcí Alexandra Kocková.

Hladká změna přístupu

Podle experta na odpady Iva Kropáčka z Hnutí Duha s koncem plastových kelímků, tácků a příborů nehrozí žádná katastrofa. „Může to fungovat stejně dobře jako dříve, když jsme žádné takové věci neměli. Dají se znovu používat sklenice a hrnečky, jenom je potřeba zajistit mytí. A myčky už patří do standardní výbavy,“ uvedl pro Deník Kropáček.

Bioplynová elektrárna.
Náhradou za uhlí není jen atom, ale i biometan

Hladké změně přístupu lidí podle Kropáčka navíc paradoxně hraje do karet nynější zákaz hromadných akcí. „Teď jsou hromadné, zejména kulturní, akce kvůli epidemiologické situaci odsunuté na druhou kolej,“ vysvětlil. Po jejich opětovném povolení by si lidé podle něj mohli na přechod ke „klasickému“ nádobí na veřejných akcích snáze zvyknout.

K podobným změnám již delší dobu přistupují také různé obchodní řetězce. Třeba Tesco jednorázové plasty z jídelních koutků už zcela vyřadilo a zbavuje se jich i Globus.

Co končí:
• jednorázové plastové příbory (vidličky, nože, lžíce, jídelní hůlky)
• jednorázové plastové talíře
• plastová brčka
• plastové vatové tyčinky
• plastové tyčky k balonkům
• jednorázové plastové nádoby na potraviny (např. obaly rychlého občerstvení) a nádoby na potraviny a nápoje vyrobené z expandovaného polystyrenu