13. červenec: 29 obětí

I v neděli 13. července 1997 pokračuje trend, který naznačily už předchozí dny. Zatímco na severu Moravy voda dále ustupuje, na jihu prožívají lidé nejkrušnější chvíle. Nejhorší je v tuto chvíli situace na Hodonínsku - od již zalitého Veselí nad Moravou postupuje záplava k Hodonínu a na Břeclavsko.

Lidé v Hodoníně jsou nervózní. Zatímco obyvatelé severu Moravy neměli před povodní možnost vidět, co se na ně žene, obyvatelé Hodonínska už veškeré hrůzy znají z televize a novin. V Hodoníně, byť tamní obyvatelé věří, že se jim povodeň vyhne, jsou rozhodnuti neponechat nic náhodě. „Úřady vyhlásily stav ohrožení. Záchranáři z Hodonína evakuovali přes deset tisíc lidí,“ připomínal před pěti lety speciál Hodonínského deníku

25 let od ničivých povodní25 let od ničivých povodníZdroj: Deník

Hasiči nejen v Hodoníně dnem i nocí dávají na kritická místa pytle s pískem. „Vzpomínám si, jak jsme s vojáky vezli pytle s pískem na loďkách, které vozí po Baťáku turisty,“ vyprávěl Hodonínskému deníku před několika lety pamětník událostí Tomáš Nekarda z Veselí nad Moravou, které řeka Morava rovněž zaplavuje 13. července 1997.

Kromě toho, že lidé na Hodonínsku a Břeclavsku trnou strachy, jak bude povodeň vypadat zde a zda bude stejně hrůzná, jako na severu Moravy a ve Slezsku, během dne se objevuje děsivá zpráva. Úřady uvádějí, že má osmisetletá voda již 29 obětí. A to stále nemusí jít o konečné číslo.

Návrat domů

Ve Slezsku a na severu Moravy mezitím lidé nadále pokračují v uklízení škod. V neděli 13. července už je třeba v Olomouci hladina o dva metry nižší, a kromě nejhůře postižených oblastí města, kde se voda ještě drží, už jezdí téměř normálně hromadná doprava. „Někteří z tisícovky lidí ubytovaných v pěti evakuačních centrech se postupně začínají vracet do svých domovů,“ připomíná Olomoucký deník

Ne pro všechny je ale návrat domů realitou. Jen v Olomouci se zřítilo kolem sto domů. A například v Troubkách, které se jen před pár dny staly symbolem zkázy, je v troskách domů přes dvě stě.

Mnozí lidé v celé postižené oblasti tak nedobrovolně musí zůstávat v evakuačních centrech nebo u příbuzných. Nemají, kam jinam by šli.

Povodeň 1997

• Povodeň postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe, šlo tedy zejména o Moravu a Slezsko. Velká voda ovšem sužovala ve stejném termínu také například Polsko
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• Nejvíce pršelo ve dnech 4. až 8. července 1997
• Průtoky měly charaktery až 800leté povodně
• Zemřelo 50 lidí
• Zničeno nebo poškozeno bylo 29 tisíc domů
• Škody přesáhly šedesát miliard korun

Zdroj: Povodí Moravy

Povodeň 1997 den po dni:

Povodeň v roce 1997 si vyžádala padesát lidských životů. Desetitisíce lidí přišli o střechu nad hlavou.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 4. července a katastrofa začala deštěm
Povodně v Uherském Hradišti v roce 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 5. července a hladiny řek začínaly stoupat
Ničivá povodeň 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 6. července a velká voda zaútočila v noci
Při povodních v roce 1997 velká voda zaplavila i centrum Přerova. V nejkritičtějších chvílích dosahovala voda výšku i dva metry.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 7. července a záplavy si vyžádaly první oběti
Letecký pohled na zaplavené Troubky při povodni v roce 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 8. července a voda smetla Troubky
Olomouc, 9. července 1997
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 9. července a voda odřízla od světa Olomouc
Povodně v roce 1997 v Otrokovicích.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 10. července a u Otrokovic se protrhla hráz
Povodně v Uherském Hradišti v roce 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 11. července a živel terorizoval Slovácko
Zaplavená Uherskohradišťská nemocnice.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 12. července a voda zatopila nemocnici