16. srpen 2002: Povodeň ustupuje
Druhá a katastrofální povodňová vlna pomalu ztrácí na síle. V Ústí nad Labem kulminuje Labe na předpokládaných téměř dvanácti metrech. U soutoku Labe s Ohří vzniká obří laguna. Tři desítky obcí v regionu jsou pod vodou, tisíce lidí z nich jsou evakuovány. „Terezín se změnil v obrovské jezero. Labe se spojilo s Ohří a vytvořilo vodní plochu dlouhou pětadvacet kilometrů,“ připomíná web Prahy 12.
Voda v západních, severních, středních i jižních Čechách kulminovala nebo kulminuje a očekává se postupný pokles hladin. Do domovů se vrací tisíce Pražanů. Nachází zničená obydlí a začínají s odklízením škod. Město se sice pozvolna vrací do normálu, hladina je ale stále vysoko a nadále zůstává zatopených několik stanic metra. Navíc jdou v Karlíně a Holešovicích k zemi další podmáčené obytné domy.
Naopak kritická je situace na jižní Moravě, kde se rozvodnila Dyje. Na mnoha místech jsou vyhlášeny třetí stupně povodňové aktivity a kraj zažívá i více než stoletou vodu.
Bilance počtu obětí hrozivých záplav je opět horší. Po nálezu těla muže, jehož auto odnesla voda o dva dny dříve v Kralupech nad Vltavou, počet obětí stoupá na třináct.
Nové Troubky
Celorepublikově se neustále zvyšuje počet zbořených domů. I v oblastech, kde už jinak voda ustupuje. Mnohá stavení jsou totiž podmáčena. Ukazuje se, že některé obce velká voda doslova smazala z povrchu. Děsivým příkladem jsou Zálezlice na Mělnicku.
Ze sto dvaceti tamních domů je už dvacet zborceno, a u dalších desítek zhroucení hrozí. Mluví se o tom, že Zálezlice jsou Troubky roku 2002. (Troubky patřily mezi nejhůře zasažená místa povodní v roce 1997, pozn. red.). Voda v Zálezlicích vystoupala do třímetrové výšky. Obyvatelé se stihli zachránit, z majetku jim ale nezbylo prakticky nic.
Celkové odhady škod uplynulé povodně v republice zatím nejsou známy, odhadují se ale na desítky miliard korun.
Povodeň 2002
• Povodeň postihla území v povodích řek Vltava a Labe, později také Ohře a Dyje, šlo tedy zejména o jižní, střední a severní Čechy. Velká voda se ale nevyhnula ani Moravě. Katastrofu způsobila ve stejnou dobu i v zahraničí, především v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku
• Velká voda zasáhla třetinu Česka
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• První povodňová vlna se odehrála především ve dnech 7. až 9. srpna 2002, mnohem horší následky měla ovšem na rozdíl od povodní v roce 1997 druhá povodňová vlna, která zemi sužovala ve dnech 12. až 16. srpna 2002
• Průtoky měly na některých místech charakter až tisícileté povodně
• Zemřelo 17 lidí a 134 zvířat z pražské zoo, zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů
• Škody se vyšplhaly na 73 miliard korun
Zdroj: Wikipedia
Povodeň 2002 den po dni:








