4. červenec 1997: Snad z toho nic nebude

Je běžný pátek na počátku prázdnin a ráno nic neukazuje na peklo příštích dní. Předpovědi počasí počítají s příchodem studené fronty i srážek, nevyvolává to ale žádnou paniku.

V místech typicky zvyklých na povodně jsou sice lidé ostražitější, vzhledem k varování, že by se některé vodní toky mohly vylít z koryt, všichni ale očekávají, že půjde pouze o "běžnou" velkou vodu. Takovou, kterou už obyvatelé míst u toků jako Odra, Opava, či Ostravice zažili. Přesto mají například na Ostravsku s počátkem deště profesionální hasičské sbory částečnou pohotovost. 

Rozvodněný Křemžský potok v Brlohu na Prachaticku vystoupal  29. června 2022 na 3. povodňový stupeň.
Bleskové povodně, výpadky proudu. Česko se potýká s následky nočních bouřek

Odpoledne do České republiky začínají přicházet první srážky. Jde o prudké bouře s lijáky. Prší opravdu hustě a déšť je mimořádně silný zvláště v horských oblastech Moravy a Slezska. Večerní předpověď počasí v Událostech České televize už varuje před možnými komplikacemi.

25 let od ničivých povodní25 let od ničivých povodníZdroj: Deník„O víkendu, který je před námi, můžeme čekat, že u nás bude velice vydatně pršet. Už dnes počasí u nás ovlivňovala studená fronta. V této chvíli se bouřky přesunuly na Moravu a do Slezska. Zítra bude postupně na celém území zataženo s četnými bouřkami a srážkami. Vyloučit nemůžeme zítra ani kroupy a vydatné srážky, takže můžeme počítat s tím, a měli bychom se připravit na to, že voda leckde způsobí velké potíže,“ varuje ve večerních zprávách o počasí meteoroložka Taťána Míková. 

Jak připomíná Moravskoslezský deník, vzhledem k předpovědi už k večeru 4. července ostravský magistrát uvádí raději do pohotovosti Centrum tísňového volání. I tak ale nikde zatím panika není. Všichni věří, že z toho snad nic většího než pár zatopených sklepů přece jen nebude. Jenže ve skutečnosti už je pět minut po dvanácté a právě začíná peklo, jaké v posledním století nemá obdoby. 

Povodeň 1997

• Povodeň postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe, šlo tedy zejména o Moravu a Slezsko. Velká voda ovšem sužovala ve stejném termínu také například Polsko
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• Nejvíce pršelo ve dnech 4. až 8. července 1997
• Průtoky měly charaktery až 800leté povodně
• Zemřelo 50 lidí
• Zničeno nebo poškozeno bylo 29 tisíc domů
• Škody přesáhly šedesát miliard korun

Zdroj: Povodí Moravy