Když Barboře Hájkové z Prahy ve dvaatřiceti lékaři zjistili zhoubný nádor, který jí odoperovali, nacházela se naštěstí v situaci, kdy nemusela řešit životní pojištění. „Je to už šest a půl roku a nemoc se nevrátila. Doufám, že to tak i zůstane,“ řekla Deníku.

Doposud ale v pojišťovnách a bankách na lidi po absolvované léčbě nehleděli jako na zdravé. Při pokusu sjednat životní pojištění či hypotéku byli buď odmítnuti, nebo jim úředníci nabídli nevýhodné podmínky.

Hájková se s podobnými příběhy setkala ve spolku Fuck Cancer, který podporuje a hájí zájmy pacientů s rakovinou a propojuje pacientské organizace. Jedné z pacientek třeba zrušili pojistku a nemohla uzavřít novou. S hypotékou se tak mohla rozloučit.

Různé formy rakoviny mají na svědomí ročně mnoho životů a jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí ve světě:

Nyní jí i dalším ale svitla naděje, že tomu tak nebude napořád. Experti České asociace pojišťoven totiž mění přístup a na základě dohody s ministerstvem zdravotnictví a pacientskými organizacemi vypracovali standard, k němuž se připojilo už deset pojišťoven.

K vyléčeným bez dalších následků budou po určité době přistupovat jako k těm, kteří rakovinu nikdy neměli. „Drtivá většina pacientů je vyléčena a v remisi (ústup či vymizení všech známek onemocnění, pozn. red.),“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Michaela Tůmová ze spolku Hlas onkologických pacientů pro Deník zmínila konkrétní příklad. „Třeba u nádorů prsu v prvním stádiu máme sto procent vyléčených,“ podotkla.

Rozdíly podle závažnosti

V pojišťovnách budou vycházet ze studie vypracované odborníky z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. „Data budou přispívat k tomu, aby pojišťovny mohly daleko lépe hodnotit riziko vyléčených onkologických pacientů,“ vysvětlil ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Podle standardu si pojišťovny mohou stanovit lhůty, kdy na člověka, který v minulosti onkologické onemocnění prodělal, budou hledět jako na zdravého. „U dětských pacientů pět let od jeho vyléčení, u dospělých se to liší podle diagnózy a jejího stadia,“ nastínila Tůmová.

Matoušek upřesnil, že u závažných a pozdě zachycených nádorů se lhůty pohybují kolem deset či dvanácti let. „Řadu jiných onkologických onemocnění zachycených ve včasných fázích ale můžeme zapomínat už po dvou či třech letech,“ dodal.

K dohodě, kterou iniciovaly pacientské organizace, došlo během půl roku. Už delší dobu věc probírají i vysocí úředníci Evropské komise, kteří plánují pro členské země sjednotit pravidla. „Chtějí, aby to šlo legislativní cestou. V jiných zemích to totiž nezafungovalo jako u nás, kde jsme se dohodli i bez změny legislativy. Díky tomu na ni nemusíme spěchat,“ řekla Tůmová.

Dohodu vítá i Hájková. „Moje diagnóza spadá do skupiny sarkomů, které pojišťovny podle nových pravidel zapomínají asi za deset let. Důležité ale především je, že existuje naděje a žádný člověk není odepsán,“ zdůraznila.

Pojišťovny, které se dobrovolně zavázaly dodržovat standard:

  • Allianz pojišťovna
  • Generali Česká pojišťovna
  • BNP Paribas Cardif Pojišťovna
  • Česká podnikatelská pojišťovna
  • Kooperativa
  • MAXIMA
  • KB pojišťovna
  • ČSOB pojišťovna
  • NN Životní pojišťovna
  • SV pojišťovna

Zdroj: Česká asociace pojišťoven