Pirátské hlasování, ve kterém se pro výzvu vyslovila třetina z oprávněných, považuje premiér za „záležitost nějaké jejich vnitřní debaty“.

Na úterním pravidelném jednání lídrů vládní stran podle něj nezazněl žádny požadavek na otevření kauzy. „Nikdo se k tomu nechtěl vracet, protože téma považujeme za vyřešené,“ uvedl Petr Fiala.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek
Ohrožuje důvěru ve spravedlnost. Piráti chtějí okamžité odvolání ministra Blažka

Bartoš se jednání ale neúčastnil kvůli výjezdu do Británie. Premiér očekává, že „pár slov k tomu ještě řekne“. Pracovní výjezd má Bartoš naplánován do pátku.

Blažek ví, že udělal chybu, míní Fiala

Fiala zopakoval, že za nominace jednotlivých ministrů v koaliční vládě jsou odpovědné strany, které mají resorty v gesci. Blažek si je podle něj vědom, že udělal chybu. Piráti po svých ministrech a poslancích požadují, aby navrhli okamžité Blažkovo odvolání z vlády. Chtějí také do tlaku zapojit hnutí STAN, se kterým šli do sněmovních voleb. Jeho předseda Vít Rakušan ale v úterý řekl, že setrvání Blažka ve vládě, nebo jeho odchod je odpovědností ODS.

Piráti jsou nejmenší stranou ve vládě a Sněmovně. Ze dvou stovek poslaneckých mandátů mají čtyři. Ve vládě, která má 18 členů, mají tři místa včetně místopředsednického. Starostové mají ve Sněmovně 33 poslanců.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek
Setkání s Nejedlým? Uvažoval jsem o rezignaci, připustil ministr Blažek

Blažek se s Nejedlým setkal v restauraci v druhé polovině srpna, o několikahodinovém setkání informoval server Seznam Zprávy. Ministr na sociální síti popsal setkání jako náhodné. Blažek tvrdil, že se v restauraci jen schovával před bouřkou.

Po kritice koaličních partnerů i výzvách k odstoupení musel Blažek okolnosti setkání vysvětlovat na koaličním jednání a před senátory. Podle Fialy odpověděl Blažek na otázky, které mu účastníci jednání pokládali. Před pozdějším jednáním koaličních špiček Fiala řekl, že Blažek dostal od vedení ODS „žlutou kartu“ a ví, co toto varování ve sportovní terminologii pro něj znamená. Minulý týden Blažek v deníku Právo připustil, že zvažoval rezignaci.