Supermarkety se zavírat individuálně nechystají, naopak očekávají, že dva dny volna přilákají množství nakupujících. „Pro zákazníky, kteří rádi využívají státních svátků k nakupování, máme dobré zprávy. Během nadcházejících červencových svátků zůstanou všechny prodejny otevřené. Fungovat budou podle běžné otevírací doby,“ informuje zákazníky řetězec Billa.

Změnu otevírací doby neplánují ani Kaufland, Lidl nebo Globus. Pro týden se svátky, který lidé často využívají pro dovolenou, si většina řetězců připravila i slevové akce pro sortiment na grilování.

Zavírat mohou menší obchody

Naopak menší rozdíly budou u malých obchodů a jednot, zejména na vesnici, kdy je personálu méně než v řetězcích a upravují si otevírací dobu podle svých potřeb. „Otevírací doby o svátcích budou kopírovat roky minulé, jak jsou zákazníci u svých obchodů zvyklí. Je možné, že někde půjde o zkrácený prodej, třeba jen na dopoledne. Jinde ale bude otevřeno celý den,“ uvedl Lukáš Němčík za Svaz českých a moravských spotřebních družstev, který zastřešuje prodejny Coop.

Ilustrační snímek
Životní minimum od července stoupne. Vláda ho zvýší o téměř 400 korun

Omezovat se nemusí ani zákazníci internetových obchodů s dovážkou „Během červencových svátků nebude náš provoz nijak omezen, proběhne tak, jak jsou naši zákazníci zvyklí,“ poznamenává mluvčí Rohlík.cz Lutfia Volfová.

Pokud se chystáte během svátků za hranice, třeba k příbuzným na Slovensko, letos se setkáte se změnou. Obchody tam zůstanou na Cyrila a Metoděje zavřené. Naopak Slováci neslaví památku Mistra Jana Husa, takže bude otevřeno. Otevřeno bude na oba svátky také u dalších sousedů, například v Německu či Polsku.

Jak to bude do konce roku

Obchody se letos uzavřou na Den české státnosti 28. září a poté 28. října u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu. Změny v otevírací době je možné očekávat na Štědrý den, ze zákona povinnost zavřít není, obchody budou otevřené do 12 hodin. Naopak úplně zavřeno bude 25. a 26. prosince.