Podzim je ten pravý čas pro turistické požitkáře. Před nimi a jejich rodinami se u nás otevírá rok od roku širší vějíř nabízených atrakcí: počínaje bezpočtem vinobraní a degustací ve vinných sklepech a konče třeba meditačními pobyty v klášterech. Na některé z nich vás zavede článek, který vyšel v týdeníku Květy.

Do lázní

Ideální jsou pro pohodový neuspěchaný podzimní odpočinek lázně: samozřejmě v první řadě světoznámý český lázeňský trojúhelník, kandidující na ochranu UNESCO. Zvláště Mariánské Lázně a Františkovy Lázně potěší milovníky architektury – byly totiž vystavěny v jednotném stylu a později se jim naštěstí téměř zcela vyhnuly přestavby, takže jsou dnes tak trochu skanzeny architektury.

Což mimo zástupy jiných celebrit ocenil i J. W. Goethe, který si z „Mariánek“ nechával posílat vodu Křížového pramene do Výmaru. Dodala mu tato voda i sílu, aby se – samozřejmě opět v Mariánkách – ucházel o krásnou Ulrike, o 55 let mladší než on?

Medvědín v zimě
Medvědín, Vlkov, Býčí skála. Místa se zvířecími názvy stojí za prozkoumání

To už vyzkoušejte sami, stejně jako návštěvu půvabných Římských lázní, Parku Boheminium s modely významných českých staveb či litinové novobarokní kolonády.

Ve Františkových Lázních na vás zase čekají prameny vyvěrající ve Františkově a Luisině pavilonu, slavný chlapeček s rybou a v blízkém okolí pak hned dvě romantické vyhlídkové věže – anebo moderní vodní ráj Aquaforum či tajemná přírodní rezervace Soos s bahenní sopkou.

V Karlových Varech je pak nabídka akcí přímo nepřeberná. Chcete zdolat lanový park Linhart anebo vyrazit na kole na některou z cyklotras, které vedou až na Loket či do Krušných hor? Prozkoumat podzemí Vřídla anebo nádherné obyvatele Motýlího domu?

Ve Varech na vás také čeká na dvacet výstav a muzeí – pro labužníky Návštěvnické centrum Becherovky, pro zvídavé expozice Hory oheň plivající aneb sopky našeho kraje a pro všechny pak Muzeum paradoxů FATAMORGANA, Císařské lázně, sklárny Moser a Muzeum voskových figurín.

Na kole na houby?

Podzimní Jeseníky nejenom září barvami a voní vlhkým mechem – také je zde jedna z nejhustějších sítí cyklostezek u nás. Na rodinném výletě tu můžete spojit příjemné s užitečným a podívat se i po houbách: při troše štěstí jich najdete plné košíky.

Z řady zdejších dobře promyšlených cyklostras určitě stojí za doporučení ta Čarodějnická. Vyrazíte po ní zpátky do 17. století a seznámíte se s místy, kde řádil inkvizitor Boblig z Edelstadtu. Tehdy bylo upáleno několik stovek nešťastníků!

Západ slunce na Borneu
Divočina jako lék. Pobyt v přírodě doporučují i psychologové

Kromě historie na vás na této trase čekají i nádherné pasáže Jeseníků spojené s okouzlujícími výhledy. A pokud máte rádi adrenalin, zavítejte do Bike Parku Kouty. Tady jsou sjezdové tratě pro zkušené cyklisty i pro začátečníky: Uhlířská stopa se hodí i pro děti, zatímco Koutíkův sen byl připraven pro zkušené freeridery a sjezdařské specialisty.

Po příjemných procházkách i drsných sportovních výkonech pak zkuste najít čas na osvěžující procedury ve slavných Priessnitzových lázních…

Pálava: nejsladší pohoří

Pořád ještě neskončil čas vinobraní a hlavně bezpočtu ochutnávek ve vinných sklepech či v hotelech jižní Moravy. Centrem vinařských radovánek je odedávna Pálava – korálový útes, který nám tu zůstal po předpotopních teplých mořích. Právě unikátní přírodní podmínky dávají vínům z Pálavy unikátní chuť – včetně lahodného vína po Pálavě pojmenovaného, které tady návštěvníci žádají snad nejvíc (pozor na napodobeniny!).

Výhodou minipohoří Pálava je, že se tu mezi ochutnávkami v jednotlivých vinařských obcích můžete pár kilometrů projít po kopcích, aby z vás případná promile vyšuměla. Díky tomu si také nabízená vína více vychutnáte.

Samozřejmě nejen vínem je zde turista živ: roviny kolem Pálavy jsou ideální pro nenáročné rodinné výlety na kolech, které mohou směřovat třeba na zámek v Mikulově či do Lednicko-valtického areálu chráněného UNESCO. V Lednici se nezapomeňte projet zámeckým parkem po vedlejších ramenech Dyje na lodi, je to krásný zážitek!

Prorazil se sušenými červíky. Byl jsem outsider, říká úspěšný podnikatel Libor Sloupenský (na snímku).
Budeme za dvacet let jíst steaky z 3D tiskárny?

A budete-li mít trochu času navíc, zajeďte si pár desítek kilometrů na rakouskou stranu do Heldenbergu. V hrobce na Návrší hrdinů navždy odpočívá maršál Radecký, pod kopcem je vesnice z doby kamenné, taky tu mají lipicány, sbírku autoveteránů a samozřejmě vinotéku. Je sympatické, že na webu komunikují v hezké češtině.

Dobře je u bratrů

Podzim je také tradičně dobou, kdy z Čech jezdí nejvíc návštěvníků do slovenských termálních lázní. Dnes pomineme dobře známé termály na jihu země a podíváme se kousek severněji.

Benefit pro nové předplatitele
E-kniha Zázračné Česko v PDF podobě
(v případě koupi předplatného na 3 a 12 měsíců).

Tam leží třeba Trenčianske Teplice, jen pár kilometrů od Trenčína s jeho slavným hradem. V lázních se chlubí „kyslíkovou terapií proudící z lesů“ a tvrdí, že by „byl hřích, neponořit se do naší léčivé termální vody“. Příjemné lázeňské městečko se také umí dobře postarat o kulturní vyžití svých návštěvníků. Slouží k tomu koncept „Kultúra a noblesa Trenčianských Teplíc“, v jehož rámci zde probíhají festivaly Literárna jar, Hudobné leto, Divadelná jeseň a Plesová sezóna.

Rajecké Teplice se představují jako magnet českých turistů – dokonce jim na webu radí, jak se cestou do lázní vyhnout zpoplatněným slovenským dálnicím a zdůrazňováním své relativní láce hrají na strunu české spořivosti. Pro své návštěvníky tady zvládnou připravit snad úplně vše.

V Rajeckých Teplicích na ně čekají speciální pobyty pro zamilované páry („jež zde nacházejí soukromí v nedotčené přírodě“) nebo početné rodiny a samozřejmě i „dámské jízdy“ pro dámy jakéhokoli věku.

Klid uprostřed krásy

Když pomine hlavní nápor zahraničních turistů, mohou se do Prahy vypravit i našinci. Milovníci naprostého klidu v lůnu přírody by se mohli vydat do Novohradských hor, kde jsou dva nejstarší pralesy u nás (Žofínský a Hojná Voda) a v rámci dnešních možností dokonale zachovalá fauna i flora.

Předsevzetí - Pomáhejme Zemi.
Nový seriál Deníku: Podejme Zemi pomocnou ruku!

Za návštěvu určitě stojí také Žumberk – jedna z pouze tří dochovaných opevněných vesnic v Evropě! Kdo touží po romantice, ten ať zajde do Terčina údolí s jeho říčkou, vodopádem i nyní opravovanými salety.

Čistou radostí pro milovníky nádherných „libosadů“ je pak návštěva Podzámecké a Květné zahrady v Kroměříži. Jde o jedny z nejvýznamnějších zahradních děl v celosvětovém měřítku! Teď na podzim je zde ticho a klid, listí zlátne, vzduch voní a z člověka najednou padají všechny všední starosti…

Týdeník Květy
zpravodajsko-společenský týdeník pro celou rodinu

Víme, co se děje kolem vás. Týdeník Květy přináší klíčové informace, podrobné analýzy, rozebírá aktuální témata, objevuje nové fenomény a trendy, analyzuje spotřebitelské problémy, přináší zajímavé události i profily a rozhovory s osobnostmi z domova i ze světa. Součástí časopisu je vložený týdeník TV magazín s TV programem. Titul je určen pro aktivní rodinu – jde vlastně o jakéhosi rodinného zpravodajského průvodce současným světem.