Jana Šulcová vystudovala gymnázium a po absolutoriu DAMU. Před kamerou debutovala v roli princezny v televizní pohádce Křesadlo (1968). Na základě toho si jí všiml režisér Juraj Herz a obsadil ji mimo jiné do menší role dívky ve filmu Spalovač mrtvol.

Členkou Městských divadel pražských se Šulcová stala v roce 1969 ještě během studia DAMU. Ve stejné době mohli její tvář zaznamenat také filmoví a televizní diváci, třeba v jednom z dílů krimiseriálu Hříšní lidé města pražského.

Zdroj: Youtube

V populárním seriálu režiséra Františka Filipa nazvaném Byl jednou jeden dům si Šulcová zahrála roli půvabné instrumentářky. Mezi její nejznámější filmové role pak patří účinkování ve známém komediálním snímku Marie Poledňákové S tebou mě baví svět.

Zemřela Jane Birkinová
Zemřela herečka a zpěvačka Jane Birkinová. Gainsbourgově múze bylo 76 let

Jana Šulcová hrála většinou kladné postavy, se kterými se diváci mohli ztotožnit. V 70. letech to byly romantické a sympatické dívky, v 80. letech pak role maminek, jako například v seriálu Tajemství proutěného košíku nebo My všichni školou povinní.

Pauzu měla jen s dětmi

Před kamerou i na divadle šla z role do role. „Pauzu jsem měla, jen když se narodily děti… Točila jsem hodně, ale nikdy ne tak, abych zanedbala děti,“ vzpomínala před několika lety herečka. Se svým bývalým manželem hercem Oldřichem Víznerem měla dvě dcery, Terezu a Rozálii.

Po roce 1989 se před kamerou objevovala jen málo, a to spíš v televizi. Výraznější příležitost jí poskytl režisér Ondřej Trojan v Občanském průkazu (2010), kde hrála ředitelku školy. A poté také Jan Prušinovský ve filmu Kobry a užovky.

Jana ŠulcováJana ŠulcováZdroj: se svolením České televize

Z Městských divadel pražských odešla v roce 1992 na volnou nohu. Odchod z divadla i méně příležitostí před kamerou ji nasměroval k dabingu.

Její hlas mohli televizní diváci slyšet například v kriminálním seriálu o poručíku Columbovi nebo sérii o všetečné spisovatelce vyšetřující zločiny To je vražda, napsala. Časem ale Šulcové přestal současný způsob výroby českého znění vyhovovat.

Zdravotní problémy 

Později hostovala například v pražském Divadle Bez zábradlí a spolupracovala s divadelními agenturami. Postupně se ale začaly ozývat zdravotní problémy, několikrát upadla a skončila i v nemocnici. Těžce nesla také pandemii koronaviru, který ji na několik měsíců prakticky uvěznil v jejím domě a podobně jako další herce i připravil o práci.