O záhadném satelitu Yaogan 33 se toho ví jen málo. Čínská média, která kontroluje stát, jej popisují jako dobrého pomocníka při sčítání národních půdních zdrojů či prevenci přírodních katastrof. Někteří analytici si však myslí, že tyto funkce zakrývají jeho reálný účel. Podle nich bude satelit sloužit k vojenskému špehování jiných zemí.
Server Space informuje, že družice odstartovala na vrcholu čínské rakety Long March 4C ze střediska Jiuquan Satellite Launch Center v poušti Gobi v pátek večer. Západní vesmírní analytici si myslí, že bude sloužit jak k civilním, tak k vojenským účelům pro čínskou vládu.
Vesmírný radar
Yaogan 33 se přidala k sérii vesmírných družic Yaogan 35, které Čína vypustila minulý měsíc. Jsou používány k různým pozorováním Země či ke sběru signálů zpravodajských služeb.
Předchozí družice řady 33, kterou Čína vypustila koncem roku 2020, byla podle společnosti Nasaspaceflight vesmírným radarovým systémem, který dokázal snímat i skrze mraky a noc. Nově vypuštěná družice se pak s touto vypuštěnou před dvěma lety nacházejí na podobných oběžných dráhách.
Portál The Sun uvedl, že vypuštění družice vypadá jako preventivní opatření pro intenzivní vesmírnou vojenskou a zpravodajskou soutěž.
Padesát startů
Za tento rok má za sebou Čína už pětatřicet startů. Hlavní dodavatel kosmických služeb v zemi chce přitom uskutečnit více než padesát startů. Tohoto čísla se Americe podařilo dosáhnout pátého září. Z pohledu Spojených států představuje úspěšný start Yaogan 33 negativní kontrast s neúspěchem mise Artemis 1, u které byl minulý týden zážeh i napodruhé odložen.
Rozdíl mezi družicemi však je, že Yaogan 33 se nachází na nižší oběžné dráze Země, kdežto Artemis míří k Měsíci. I Čína však v posledních měsících hovořila o svých ambicích na průzkum vesmíru.