Rozsah bombového útoku byl podle svědků obrovský. Reportér The Kyiv Independent Ilja Ponomarenko na sociální síti uvedl, že bomba, která na místo dopadla, vážila tisíc kilogramů. Záběry z místa tragédie okamžitě zaplavily internet. Videa a fotografie ukazují, že je jedna budova téměř srovnaná se zemí a druhá je těžce poškozená. 

Volodymyr Zelenskyj (vlevo) s manželkou Olenou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na snímku z roku 2021,
Dopis ukrajinské první dámy: Olena Zelenská píše světu o ruské masové vraždě

Záchranářům, kteří hledají v troskách pohřešovné, komplikuje situaci mráz, na místě je totiž několik stupňů pod nulou. Nízké teploty zvyšují obavy o přeživší, zejména děti, které by v sutinách mohly umrznout. Při útoku bylo zraněno nejméně 17 lidí, včetně žen, které v té době rodily, uvedli místní úředníci. BBC s odvoláním na informace poskytnuté radou města Mariupol hovoří minimálně o třech obětech, mezi nimi má být jedno dítě.

Uzavřete vzdušný prostor

Jedno z videí z místa sdílel na sociálních sítích i prezident Ukrajiny Zelenskyj, který tento hrozný čin považuje za důkaz genocidy. „Děti jsou pod troskami budov. Je to zvěrstvo! Jak dlouho bude ještě svět komplicem ignorujícím tento teror?” napsal.

Ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis uvedl, že na místě je mnoho obětí z řad dětí i žen. „Ruští nacisté provedli bombový útok na porodnici a dětskou nemocnici v Mariupolu,“ nebral si servítky.

Útokem na nejzranitelnější byl zděšen i britský premiér Boris Johnson. „Je málo zvrácenějších věci než si brát na mušku zranitelné a bezbranné,“ napsal na Twitteru a dodal, že Británie Ukrajině pomůže, aby se mohla lépe bránit před nálety.

Slova lítosti a obrovského znepokojení zní také z Bílého domu. „Je hrozné vidět takové barbarské použití vojenské síly proti nevinným civilistům,“ uvedla v prohlášení mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. 

Za nepřijatelné a bezdůvodné označil bombardování nemocnice také šéf vatikánské diplomacie Pietro Parolin.

Nešlo o porodnici

Zatímco svět je ruskou agresí a nelidskostí zaskočen a zdrcen, z Kremlu se ozývají zcela jiné názory. Nemocnice prý nebyla civilním objektem.

„Takto se rodí fake news,“ napsal na Twitter ruský diplomat Poljanskij. Rusko podle něj už před pár dny varovalo, že ukrajinští radikálové využívají porodnici pro vojenské účely. Polanskij také veřejně zkritizoval OSN, které podle něj zveřejňuje informace, které nelze ověřit. 

Obrovský masový hrob

Město Mariupol, na jihovýchodě země, se stalo jedním z nejpostiženějších válkou. Ještě před samotným útokem na porodnici varoval ministr zahraničí Kuleba, že jsou zde zhruba tři tisícovky dětí, které nemají přístup k jídlu ani lékům. Obyvatelé byli odříznuti i od elektřiny a v úterý Kuleba také obvinil Rusko ze spáchání válečného zločinu. Podle jeho slov totiž ruská armáda na místě drží zhruba 300 tisíc civilistů jako rukojmí.

Zhroucená žena, které zemřelo 18 měsíční dítě po ostřelování Mariupolu.
Světem otřásl smutný příběh: Při ruském útoku na Mariupol zemřelo 18měsíční dítě

„Od začátku ruské invaze zde zemřelo nejméně 1300 civilistů,“ uvedl ve středu poradce starosty města. Některé oběti nestíhají místní ani odklízet. Na děsivých záběrech jsou řady mrtvých těl, některá v igelitových pytlech, jiná pouze překrytá přikrývkou.

„Nejsme ani schopni spočítat, kolik lidí v ulicích kvůli bombardování zemřelo," řekl místostarosta Mariupolu Sergej Orlov CNN. Aby se městští dělníci vypořádali s obrovským počtem těl, vykopali na hřbitově hluboký příkop dlouhý přes 22 metrů, který slouží jako masový hrob. Zde ukládají těla vojáků i civilistů k věčnému odpočinku.