Prastaré obrovské stromy stojí na pobřeží severní Kalifornie už od doby, kdy celá země patřila Indiánům. Nyní se vrací zpět do původních rukou. Nezisková organizace pro ochranu přírody Save the Redwoods League v úterý oznámila, že převádí více než 202 hektarů z území Lost Coast organizaci InterTribal Sinkyone Wilderness Council, která chrání přírodu na území tradičního kmene Sinkyonů i mimo něj.

Návrat do rukou domorodců

Sdružení kmenů bude zodpovědné za ochranu země nazývané Fish Run Place (v původním sinkyonském jazyce Tc’ih-Léh-Dûñ). Priscilla Hunterová, předsedkyně rady Sinkyonů, považuje za správné, aby byli správci území ti, jejichž předkové z něj byli násilně vyhnáni. „Je to opravdové požehnání. Věřím, že to pomůže vyléčit duše našich předků, vím, že jsou teď šťastní,“ řekla Guardianu.

Pohyby pevniny a změny rozlohy souostroví Tonga po erupci podmořského vulkánu.
Stokrát silnější než výbuch v Hirošimě. Po erupci u Tongy zmizela část pevniny

Tento převod je dalším velkým krokem v kampani hnutí Land Back, která se snaží navrátit původní domovinu potomkům těch, kteří zde žili po tisíciletí před příchodem evropských osadníků a kolonizací.

Například v roce 2020 získal kmen Esselen ze severní Kalifornie více než čtyři sta hektarů své původní půdy. Takováto opatření se v posledních letech stala poměrně běžnými. Kromě nápravy dávných křivd umožňuje i větší ochranu fauny i volně žijících živočichů.

Obnova krajiny

Liga Save the Redwoods poprvé spolupracovala s radou Sinkyonů již v roce 2012, kdy jim převedla pozemek o 66 hekterech. 

Jejím hlavním posláním je ochránit lesy před masivní těžbou dřeva a více je otevřít lidem. A proto nedávno zaplatila 37 milionů dolarů za malebný pětikilometrový úsek členitého území v Lost Coast dřevařské společnosti, aby zabránila dalšímu kácení.

Zdroj: Youtube

Strmé kopce se zde zvedají a klesají k přítoku řeky Eel River, kde se vyskytují duhoví pstruzi i vzácný divoký losos stříbrný. Nemovitost byla naposledy vykácena asi před třiceti lety a stále se na ní nachází velké množství starých sekvojí a druhotných lesů, které vznikly obnovou po velkém narušení lesa primárního.

„Toto je plocha, kde můžete téměř hmatatelně cítit, že se léčí, že se zotavuje," řekl Sam Hodder, prezident a generální ředitel ligy. Bezpečný domov tu znovu získal například puštík karibský severní nebo alkoun mramorovaný.

Návrat původních praktik

Bývalý výkonný ředitel rady Sinkyonů Hawk Rosales v prohlášení uvedl, že nově získaná nemovitost je dalším obrovským krokem pro ochranu kulturních a ekologických principů země. Ještě důležitější je podle něj, že uznává potřebnost indiánské kmenové skupiny v souvislosti s péčí o krajinu. Hlasy potomků původních předků byly prý po dlouhá desetiletí marginalizovány.

Liga Save the Redwoods se snaží odstranit kulturní a rasové bariéry a zvětšit rozsah půdy spravované kmenovými komunitami. Na tato území chce vrátit znalosti a praktiky domorodců, jako je například zakládání malých kontrolovaných požárů k vyčištění podrostu, které vedou ke zdravějším lesům. Podle odborníků je obnovení drobných požárů v kalifornské krajině jednou z cest, jak zabránit stále extrémnějším a ničivějším obrovským požárům.

V Kalifornii žilo na poměrně malém území velké množství indiánských kmenů, některé z nich však byly vyhubeny během 19. století, zvláště v době Zlaté horečky. Kalifornští indiáni byli mírumilovní sběrači, rybáři a lovci drobné zvěře, živili se hlavně žaludy dubů. Obývali společné polopodzemní chýše nebo jen wikapy z trávy a větví. Při obřadech se zdobili složitými ozdobami z peří. Prosluli zpracováním lýka a košíkářstvím.