Mezi Moskvou a Západem v posledních týdnech narůstá napětí kvůli hromadění ruských vojáků u ukrajinských hranic. Rusko na místě shromáždilo zhruba 100 tisíc vojáků a další vyslalo do Běloruska, kde ve čtvrtek začalo společné cvičení. Západní země už několik týdnů upozorňují na možnou ruskou invazi sousední země. Moskva podobná obvinění odmítá. Tvrdí také, že se ruští vojáci po desetidenním cvičení v Bělorusku vrátí zpět do Ruska.

Invaze začne leteckými útoky

Bezpečnostní poradce Bílého domu nicméně na tiskové konferenci uvedl, že existují důvěryhodné indicie, že ruská vojenská aktivita začne ještě před koncem Olympijských her. Podle agentury AFP mají americké bezpečnostní služby za to, že ruská invaze pravděpodobně započne leteckými útoky, a to v nejbližších dnech.

"Necestujte na Ukrajinu kvůli zvýšené hrozbě zásahu ruské armády a covidu-19; lidé na Ukrajině by měli ihned odcestovat," napsalo konkrétně ministerstvo zahraničí USA.

Vojáci na rusko-ukrajinské hranici.
Bez krveprolití. Analýza BBC popsala pět scénářů, jak odvrátit válku na Ukrajině

K okamžitému odchodu z východoevropské země Američany v rozhovoru se stanicí NBC vyzval i americký prezident Joe Biden. "Může se to rychle zvrtnout," uvedl státník k současné bezpečnostní krizi. Všichni američtí občané by tak měli opustit Ukrajinu co nejrychleji, nejpozději však během následujících 24 až 48 hodin.

Masové hroby, důkaz agrese Ukrajiny?

Spojené státy v nadcházejících dnech pošlou do Polska tři tisíce dalších vojáků. Napsala o tom agentura Reuters s odvoláním na čtyři nejmenované činitele.

Ruská státní média v pátek večer oznámila, že na Donbase Rusové odkryli přes 130 civilních masových hrobů. Má jít o údajný důkaz ukrajinské agrese. Většina obětí zemřela na střelná poranění nebo po výbuchu min. Mezi mrtvými mají být také starší lidé, ženy a děti.

Moskva ve večerních hodinách obvinila západní státy, že lživými zprávami o chystané ruské invazi uměle vyvolávají napětí kolem Ukrajiny. Podle ruských činitelů tak chtějí zakrýt vlastní agresivní akce.

Odjeďte co nejdříve, vyzývají občany další státy

Rozhodnutí Spojených států v pátek následovaly také Británie, Nizozemsko, Japonsko a Lotyšsko. Všechny tyto státy vyzvaly své občany, aby kvůli zhoršené bezpečnostní situaci urychleně odcestovali z Ukrajiny. Necestovat do této země radí svým občanům Izrael. Informovala o tom agentura Reuters.

Nizozemská rozhlasová stanice BNR uvedla, že Nizozemsko hodlá přemístit svou diplomatickou misi z Kyjeva do Lvova na západě Ukrajiny. Japonské ministerstvo zahraničí výzvu občanům k okamžitému opuštění Ukrajiny doplnilo informací, že v současné době v této zemi pobývá kolem 150 Japonců.

V Bělorusku začalo 10. února 2022 plánované společné vojenské cvičení s Ruskem
Napětí sílí. V Bělorusku začalo společné vojenské cvičení s Ruskem

Neotálet s odjezdem z Ukrajiny doporučila svým spoluobčanům i lotyšská diplomacie. A také Británie doporučila svým občanům, aby opustili Ukrajinu, dokud k tomu mohou ještě využít komerční prostředky. Zároveň varovala před jakýmikoli cestami do této země. 

Zdroj: DeníkUpustit od cestování na Ukrajinu v pátek vyzvalo také izraelské ministerstvo zahraničí. Izraelcům, kteří v této zemi jsou, zároveň doporučilo, aby se "vyhnuli oblastem, kde panuje napětí". Ministerstvo zároveň sdělilo, že začalo s evakuací rodin personálu velvyslanectví v Kyjevě.

Česká diplomacie podle mluvčí Lenky Do situaci každý den detailně sleduje. Podobné doporučení jako zmíněné země ale Česko zatím nevydalo. Na své internetové stránce Černínský palác mimo jiné českým občanům doporučuje necestovat do příhraničních oblastí Ukrajiny na východě a severu země a radí jim, aby se při pobytu na Ukrajině registrovali v systému DROZD.